Б ившият полицай от Минеаполис Дерек Шовин беше признат за виновен по всички обвинения за причиняването на смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд на 25 май 2020 г., която предизвика вълна от протести срещу расовата несправедливост в цял свят, съобщи Ройтерс.
Дванайсетчленен състав от съдебни заседатели призна 45-годишния Шовин за
виновен в убийство втора степен, убийство трета степен и неволно причиняване на смърт при ареста на 46-годишния Флойд.
При ареста в Минеаполис Шовин натиска в продължение на 9 минути с коляно врата на Флойд, който е проснат по корем и със закопчани с белезници ръце зад гърба. Неговата агония, заснета на видео от минувачи, шокира света и предизвика масови протести срещу расизма и полицейското насилие, станали част от движението „Животът на чернокожите има значение”.
Според практиката в Минесота Шовин може да бъде осъден на 12,5 години затвор. Прокурорите обаче могат да поискат присъда до 40 години лишаване от свобода, ако съдията реши, че има утежняващи вината обстоятелства.
Шовин не се призна за виновен по трите точки на обвинението
– а именно непредумишлено убийство втора степен, свързано с умишлено причиняване на телесна повреда, непредумишлено убийство трета степен, свързано с действия, причиняващи явна вреда на околните, и неволно причиняване на смърт поради престъпна небрежност.
Американският президент Джо Байдън заяви, че съдебното решение „може да бъде гигантска стъпка напред” за нацията в борбата срещу системния расизъм, съобщи Асошиейтед прес.
Байдън говори пред журналисти в Белия дом заедно с вицепрезидента Камала Харис часове след като съдебните заседатели произнесоха решението си по делото срещу Шовин.
„Това не е достатъчно. Ние не можем да спрем дотук”,
заяви президентът. Той и Харис призоваха Конгреса да предприеме бързи стъпки по отношение на реформирането на полицейските сили.
Преди да се обърнат към нацията, Байдън и Харис говориха по телефона с членове на семейството на Флойд. Президентът им каза, че той и Харис изпитват облекчение от присъдата.
Бившият американски президент Барак Обама заяви, че присъдата е правилна, но е само една стъпка в борбата за справедливост. В изявление Обама каза, че справедливостта изисква американците да разберат, че „чернокожите американци са третирани различно всеки ден” и
милиони живеят в страх, че следващата им среща със силите на реда може да им бъде последна.
Бившият президент призова за конкретни стъпки за намаляване на расовите пристрастия в системата на криминалното правораздаване и за удвоени усилия за разширяване на икономическите възможности пред маргинализираните общности.
Множества се събраха на много места в САЩ да отпразнуват присъдата, но и да привлекат вниманието върху необходимите следващи стъпки в борбата с расизма. Пред съдебната палата в Минеаполис, където се проведе процесът, тълпи изпълниха улиците, автомобилите натискаха клаксоните си, а хората тичаха с развети знамена.
Правозащитникът Джеси Джексън, който беше в Минеаполис за произнасянето на присъдата, каза в телефонно интервю: „Ние сме облекчени, но не празнуваме, защото убийствата продължават. Надяваме се, че това е повратната точка за спиране на законния линч”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!