Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс ще похарчи над 10 млрд. долара през следващото десетилетие за разработка на ваксини за най-бедните страни в света.
Бил Гейтс съобщи новината на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
По думите му това може да спаси живота на около 8 млн. деца до 2020 г. Гейтс каза, че се надява дарението да вдъхнови още подобни действия.
Ваксините наистина могат да доведат до голям успех - цената им е нищожна, но въпреки това спасяват повече животи от което и да е друго звено на здравната система, смята Гейтс.
Представител на органицазията "Gavi Alliance", която се бори с детските болести по света, заяви, че новината е повече от добра.
Ако други дарители последват примера, ще успеем да имунизираме милиони срещу най-големите убийци на деца - пневмонията и диарията.
Ваксините и преди бяха най-големия приоритет на фондацията. Сега Гейтс заяви, че новите средства няма да бъдат пренасочвани от други проекти.
Все пак оптимистичната прогноза за 8 млн. спасени живота зависи и от някои все още несигурни фактори, коментира "Ню Йорк Таймс".
На първо място, Гейтс иска да увеличи процента на децата по света, които получават всички рутинни ваксини, на 90% от всички.
В момента те са около 80%, но със 134 млн. раждания всяка година ще бъде трудно да се поддържа такова ниво.
Освен това той приема, че ваксините срещу пневмококова болест и ротавирус, които са най-големите убийци на недохранени деца, ще достигнат до най-бедните държави до 2020 г., но дори и в богатите страни въвеждането на нова ваксина може да бъде много по-тромаво.
Освен това в бедните държави се появяват логистични пречки, а често и слухове, като например този, че ваксината срещу детски паралич е част от заговор за стерилизирането на мюсюлманите.
Моделът на Гейтс приема и че ваксината срещу малария, която в момента се разработва от фармацевтичния гигант "ГлаксоСмитКлайн", ще бъде на пазара до 2014 г. Ваксината обаче е все още в тестов период.
Освен това, фондацията не предвижда изработване на ваксина срещу СПИН и туберкулоза през следващото десетилетие.
Това е прогноза, с която за съжаление се съгласяват всички здравни специалисти, тъй като прогресът в тази област е изключително бавен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!