О снователят на "Майкрософт", милиардерът Бил Гейтс и съпругата му Мелинда (Bill & Melinda Gates Foundation) даряват 10 млн. долара за мерки срещу разпространението на коронавируса 2019-nCoV в Китай и Африка. Това става ясно от съобщение, публикувано на уебсайта на фондацията.
Защо Китай не каза цялата истина за новия коронавирус
"Фондацията за Бил и Мелинда Гейтс днес обяви, че скоростно отделя 10 млн. долара спешна помощ и съответната техническа поддръжка, за да помогне на онези, които се борят с разпространението на вируса в Китай и Африка. Това ще засили усилията за ограничаване на глобалното разпространение на коронавирус 2019-nCoV", се посочва в изявлението.
We are committing $10 million in emergency funds and corresponding support to assist frontline responders in China and Africa in their efforts to contain the global spread of 2019-nCoV (coronavirus).
— Gates Foundation (@gatesfoundation) January 26, 2020
Full statement: https://t.co/KgkBfzq24S
Средствата ще бъдат разделени поравно между Китай и центровете за контрол и превенция на заболяванията в Африка.
Коронавирусът плъзва по света, в Китай блокират градове
На 31 декември 2019 г. китайските власти информираха Световната здравна организация за огнище на неизвестна пневмония в град Ухан, разположен в централната част на страната.
Експертите установиха причинителя на заболяването - това е коронавирус 2019-nCoV.
Извън континентален Китай, за инфекции е съобщено в Хонконг, Макао, Тайван, Тайланд, Япония, Южна Корея, САЩ, Канада, Виетнам, Сингапур, Непал, Франция, Австралия и Малайзия.
2794 души в Китай вече са заразени с новия коронавирус, съобщи днес китайската Национална комисия по здравеопазването. Само за една седмица са се заразили над 700 души, а броят на смъртните случаи достигна 80.
Китайските власти разширяват периметъра на борбата срещу опасната пневмония, която се причинява от коронавируса. От вчера е забранена търговията с дивеч, а всички скотовъдни фирми са поставени под карантина. Затворени са и развлекателните паркове "Дисниленд" в Шанхай и Хонконг. А в най-засегнатата провинция Хубей повече от 56 милиона души фактически се намират под карантина, пише "Дойче веле".
Епицентърът е в Ухан
За Китай вече замина генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом, който ще проведе спешни консултации с тамошното правителство и с експерти в медицинската област. Досега СЗО отказва да обяви извънредно положение заради новия коронавирус. В организацията са на мнение, че това не се налага, защото извън границите на Китай случаите са все още твърде малко.
Зараза в Китай: заседание на Политбюро и без тържества
В Ухан, столицата на провинция Хубей, спешно се строят две нови болници с общ капацитет от 2300 легла, първата от които трябва да бъде завършена след седмица. В 24 болници в града спешно се поставят нови легла. 1600 лекари и медицински персонал от всички части на Китай бяха изпратени в Ухан в помощ на тамошните медици. Предоставени бяха и 14 000 защитни костюма. Железопътните връзки и общественият транспорт са спрени, изходните артерии са затворени, а вчера беше спряно цялото автомобилно движение в големите райони на града.
В най-многолюдната китайска провинция Гуандун, където живеят над 110 милиона души, хората вече задължително трябва да носят маски, когато посещават обществени места като ресторанти, кафенета и паркове. Медицинските власти са сериозно обезпокоени от бързото разпространяване на вируса. Според тях, всеки носител на вируса заразява двама до трима души.
"Такава епидемия не би трябвало да е възможна в страна като Китай"
Междувременно главният редактор на държавния вестник „Глобал Таймс" отправи необичайно остра критика: "Такава епидемия не би трябвало да е възможна в страна като Китай, където имаме толкова напредничави медицински стандарти и толкова добра социална организация. Лично аз смятам, че трябва да се потърси отговорност на град Ухан и на националните здравни служби". Авторът добавя, че през последните години властите непрестанно са обезсилвали медиите. Именно в резултат от това журналистите не са предупредили навреме за избухването на епидемията.
Смята се, че тя е тръгнала от междувременно затвореното пазарище в Ухан, където се продава и много дивеч. По сергиите там се предлагат както жива риба, миди и раци, така и змии, птици и различни видове бозайници. Сега търговията с всичко това е забранена - с надеждата, че така ще бъде спряно разпространяването на вируса.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!