П ринудени да живеят на улицата в резултат на бедност и пренебрежение, децата на Малави сега са изправени пред експлоатация, полово насилие и изнасилване, което усложнява травматичните им преживявания. Това алармират правозащитници и правителствени служители.
Шестнадесетгодишна майка живее на улицата от раждането си. Животът на улицата е всичко, което някога е познавала, тъй като родителите ѝ са били без дом и са оцелели от просия, съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Инокентий Мвула в своя репортаж от Лилонгве, Малави.
Животът по улиците на Лилонгве не се беше подобрил за Патриша Йохане през нощта на февруари 2023 г. Докато спеше на улицата, тя беше нападната от мъж, когото не може да идентифицира и до днес, който я остави с бреме-дете, за което да се грижи. Това е един от психологическите белези, с които тя трябва да живее до края на живота си.
“Бях изнасилена. Имам бебе на два месеца. Не мога да проследя местонахождението на изнасилвача. Няколко пъти съм се оплаквал в полицията, но помощ не съм получавала”, разказва Йохане.
Официалната статистика на Министерство на равенството между половете, развитието на общността и социалните грижи изчислява, че около 4000 деца в Малави живеят на улицата.
Други деца на улицата са експлоатирани, принуждавани от банди да извършват престъпни дейности, включително кражби, казват от министерството.
Полицията казва пред VOA, че не може да потвърди съществуването на банди, принуждаващи улични деца да извършват престъпления, но казва, че е регистрирала увеличение на престъпните дейности, извършени от бездомни деца.
Моузес Мвалабу е дете, израснало на улицата, което остава без дом, след като губи баща си, когато е на 3 години, и майка си, когато е на 7, а по-късно е отхвърлен от роднините си.
“Когато живеех на улицата, се сблъсках с много предизвикателства. Лидерите на банди ме изпращаха да ограбвам хора“, спомня си порасналото дете.
Мвалабу, който сега е на 29, се противопостави на всички шансове и успя да получи университетско образование. В момента ръководи организация - „One Step Foundation“, която основава, за да предоставя рехабилитационни услуги на бездомни деца в страната.
За някои от децата кражбата и участието в престъпни дейности може да са се превърнали във въпрос на оцеляване, тъй като държавните агенции се борят с въвеждането на програми, които могат да им помогнат, разказва мъжът.
Въпреки че спасяването на всички деца на улицата е трудна задача, служители в градското събрание на Лилонгве, столицата на страната, казват, че имат планове за справяне с кризата.
“Възнамеряваме да създадем поправителни центрове, където, след като изтеглим всички улични деца, да ги заведем там, за да получат психосоциална подкрепа“, казва Йорлекс Камтокома , заместник-директор на здравеопазването и социалните услуги, градски съвет на Лилонгве.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!