П рез последните 48 часа усилията за оказване на помощ в опустошения от наводнения град Дерна в Източна Либия се увеличиха значително. Но въпреки че броят на хората, които помагат на място, се е увеличил, голяма част от дейностите все още изглеждат като трескава, хаотична бъркотия, пише Sky News.
Повече от седмица след огромното бедствие хуманитарната помощ може и да се е ускорила, но сега екипите за помощ се борят да предотвратят друго бедствие - разпространението на болести.
Видяхме как групи раздават маски и пластмасови ръкавици на хората след предупреждения, че разлагащите се трупове могат да разпространят болести. Смята се, че водата е силно замърсена, а големи части от центъра на града са останали без вода и електричество.
Ускорената активност идва след дни на засилващи се критики за бавната и некоординирана операция по оказване на помощ. Сега унищоженият град е много по-натоварен, десетки екипи са на място, а основният път към и от опустошения център е задръстен от превозни средства. Повечето, които видяхме, бяха либийци - от всички части на размирната страна.
Забелязахме група млади мъже от Бенгази, облечени в костюми за борба с опасностите и носещи респиратори, съобщават репортери на Sky News в своя репортаж.
"Няма как да опишем (случилото се) и да говорим за него", казва човек от града: "Това е абсолютна катастрофа".
Много от екипите все още участват в опитите да открият и приберат телата на онези, които не са оцелели след жестокото наводнение.
Командосите от Либийската национална армия ни ухажваха, като ни канеха да ги снимаме как се включват в помощната крепост, разкриват репортерите.
Капитан Хамза Адия ни разказа как войниците - както и техните цивилни братя и сестри - са били дълбоко засегнати от трагедията.
"Ние сме тук и помагаме за изваждането на мъртвите тела".
Ужасът в Либия не спира: 150 деца са се натровили от замърсена след наводненията вода
"Всички сме братя - моите момчета са тук и сме готови да дадем всичко - дори това да ни струва живота."
Много цивилни граждани са силно критични към това, което според тях е липса на каквито и да било съществени усилия от страна на военните за подпомагане на спасителните работи.
Силният военен лидер, който на практика управлява източната част на страната, Халифа Хафтар, и неговите синове са обвинявани, че се опитват да укрепят властта си тук, вместо да раздават хуманитарна помощ.
Неотдавнашната история на Либия, започнала през 2011 г. с подкрепената от НАТО военна кампания за сваляне на дългогодишния диктатор полковник Кадафи, означава, че оттогава страната е изпълнена с проблеми.
Свалянето на полковник Кадафи доведе до вакуум във властта, който беше запълнен от конкуриращи се милиции и доведе до съперничещи си власти, контролиращи източната и западната част на страната, както и до избухването на ожесточена и жестока гражданска война.
Нестабилността позволи на "Ислямска държава" да завладее територии, включително Дерна, през 2014 г. Генерал Халифа Хафтар, който е бил войник в армията на Кадафи, наложи обсада на града, за да се опита да "умори от глад" бойците на ИД и да ги накара да се подчинят.
Той си приписва заслугата за окончателното им изтласкване, въпреки че жителите на Дерна си спомнят събитията по различен начин, настоявайки, че това е била група племена, настроени срещу Хафтар, които са им върнали града. Оттогава Хафтар е съсредоточил вниманието си върху Дерна.
Журналисти от Sky News разговарят с най-малкия му син, генерал Саддам Хафтар, който е смятан за най-вероятния наследник на баща си и когото са забелязали да обикаля опустошения град през последните няколко дни.
Почти всеки либиец, с когото разговаряте в момента, ще ви каже, че има нужда от много повече помощ отвън, за да се справи с това огромно бедствие. Но ако генерал Саддам Хафтар е съгласен с това мнение, той не желае да говори твърде много за това, когато Sky News разговаря с него.
"Адекватна ли беше международната реакция?", задава въпрос журналиста към Саддам Хафтар.
"Засега е добре", отговаря той. "Да, имаме нужда от помощ, но спасителните екипи си вършат работата".
Той е човекът, който отговаря за Комитета за реагиране при бедствия и отговаря за координацията на усилията за оказване на помощ, както и за международните спасителни екипи.
Вероятно той ще ръководи и разследването за това как двата язовира в града са се срутили при бурята Даниел в Либия.
Разрушаването на язовирите отприщи лавина от вода, която връхлетя Дерна като мощно цунами, разрушавайки около една четвърт от центъра и убивайки хиляди хора. За срутването на язовирите се обвинява лошата поддръжка в продължение на повече от десетилетие.
Но по-младият Халифа отказва да допусне каквото и да било предположение, че е имало пренебрежение или неправомерни действия - със сигурност на върха на източната база на властта в страната, в която, като се има предвид, че фамилията контролира всички дела тук, влизат той, баща му и братята му.
Имаше многократни предупреждения, че язовирите спешно се нуждаят от това. "Какво е вашето мнение по този въпрос", пита репортерът.
Той дава на този въпрос кратък отговор... "Всичко е наред", казва Саддам Хафтар.
"Нямам критики." и след това показва с жест на ръката, че това кратко общуване е приключило.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!