Г рупа в социалната мрежа Редит стартира протест срещу финансовите спекуланти по безпрецедентен начин и уплаши големите играчи на „Уолстрийт”. В акцията се намеси и Илън Мъск.
Вероятно за първи път млади хора не протестират с плакати на улицата, а с парите си. Координирано те купуват акции на компании като „Геймстоп” – верига магазини за компютърни игри, изпитващият затруднения канадски производител на мобилни телефони „Блекбъри” и веригата от киносалони „Ей Ем Си”.
Всяка от тези фирми е под натиск от страна на финансовите пазари. Първата, защото все повече потребители пазаруват компютърни игри онлайн. Втората от години е под ударите на конкуренцията от САЩ и Китай. А киносалоните бяха жестоко ударени от мерките срещу пандемията от коронавируса.
Така акциите на тези компании са сред предпочитаните за т. нар. къси позиции, използвани най-вече от спекулативните инвеститори на договори за разлика на маржин и от хеджфондовете.
По същество късата позиция представлява залог, че даден финансов актив ще поевтинее. При кризи това е основният начин да се предотврати пълно блокиране и изтегляне на капитала от финансовите пазари. През останалото време обаче късите позиции са силно спекулативен инструмент, който подкопава стойността на публично търгуваните дружества.
На „Уолстрийт” за първи път в историята търгуват с вода
При къса позиция инвеститорът продава актива, без да го притежава. Той го заема от инвестиционен посредник или мениджър на активи. Това действие се нарича суап. В замяна инвеститорът плаща комисионна на отдаващия актива назаем. Освен това той се задължава да купи актива обратно и да го върне на инвестиционния посредник или мениджър на активи. Съответно ако цената на актива междувременно се е понижила, инвеститорът печели от късата позиция и обратното, ако се е повишила – губи. Повечето инвеститори поставят и стоп – праг на цената, при достигането на който, късата позиция автоматично се прекратява и те купуват и връщат съответния актив. Това се прави с цел да се намалят загубите при сътресения на пазара. Но покупката на актива на по-висока цена, води до продължаване на неговото поскъпване.
По този начин спекулантите, заложили срещу акциите на „Геймстоп”, „Блекбъри” и „Ей Ем Си” загубиха над 5 милиарда долара. В същото време в Редит младеж се похвали, че е изплатил хиляди долари студентски заеми с печалбите си от поскъпването на „Геймстоп”.
На практика групата от социалната мрежа залага срещу големите играчи на пазара и до момента печели, карайки мениджърите на хеджфондовете да се чудят коя ще е следващата компания, чиито акции ще поскъпнат.
От началото на януари пазарната стойност на „Геймстоп” се увеличи с повече от 1700%. Само по време на сесията на фондовите пазари вчера акциите на „Ей Ем Си” скочиха с над 300%. Близо толкова е и поскъпването на „Блекбъри” за последния месец.
За първи път в историята отрицателни цени на петрола
Ставащото разтревожи и американските финансови регулатори, които обявиха, че ще поставят акциите на „Геймстоп” под наблюдение.
Илън Мъск също се намеси в протеста във вторник с пост в Туитър с думата: „Геймстонк” (съчетание на „Геймстоп” и „тонк” - удрям здраво, англ.) и линк към страницата на групата в Редит.
Gamestonk!! https://t.co/RZtkDzAewJ
— Elon Musk (@elonmusk) January 26, 2021
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!