П ризнатите афганистански режисьори Сахра Карими и Абдул Ахмади, които понастоящем живеят в изгнание в Европа, се стремят да запазят националното си кино живо. Карими е първата жена, която оглавява държавната филмова продуцентска компания Afghan Film. Във фокуса на нейната работа са силните афганистански жени. С 50-годишна кариера Ахмади е пряк свидетел на трансформацията на индустрията през половин век на смяна на правителствата. Тя се надпреварва с времето, за да съхрани историята на киното в Афганистан. Работейки от чужбина, тези режисьори споделят своите предизвикателства и надежди за бъдещето на киното в Афганистан.
Документалният филм, озаглавен “Afghan Cinema in Exile”, продуциран от Юна Лий, проследява тяхната история. Лентата е заснета в Кабул, Афганистан; Берлин, Германия; и Братислава, Словакия, разказва Voice of America (VOA).
“Безплатно кино без цензура, това е невъзможно, защото талибаните не вярват в това изкуство. Надеждите за възраждане на афганистанското кино са ниски в момента”, смята Сахра Карими. Талибаните затвориха много кина, едно от които е емблематичното кино “Ариана”, когато поеха властта през август 2021 г., предава VOA.
“Момичетата не могат да ходят на училище или колеж. Киното е много важно за обществото, защото отразява случващото се, точно като огледало”, казва Карими.
“Кино “Ариана” принадлежи към културния отдел на община Кабул. Преди август 2021 г. киното беше отворено и имахме публика, която с интерес идваше да гледа филмите ни. В момента то не функционира”, разказва Абдул Ахмади
Представители на талибаните отказват да коментират състоянието на филмовата индустрия и кината, съобщава VOA.
Филми, които пропагандират неморалност или са в противоречие с ислямските принципи, традиции или афганистанската култура, няма да бъдат толерирани, посочва правителството на Афганистан.
В кино “Ариана” се прожектираха филми от Холивуд и държавната афганистанска филмова агенция. Но сега филмите се превръщат в средство за пропаганда.
През 2022 г. парад на талибанската армия с участието на атентатори самоубийци беше излъчен по националната телевизия, предава порталът.
Филмовият режисьор Сахра Карими беше първата жена, ръководила афганистанското кино, съобщава VOA.
“Аз съм много смела жена. Знам, че съм част от положителните промени в Афганистан. Моето поколение жени, реши да се изправи пред талибаните, за да промени обществото”, разказва Карими.
До 2022 г. над 1 милион жени са напуснали Афганистан, а близо 700 000 са били вътрешно разселени, предава VOA.
Абдул Латиф Ахмади, който режисира филми в продължение на 50 години, разказва за историята на афганистанското кино.
“Афганистанското кино има своите възходи и падения от самото начало. През 1969 г. Хайр Зада от САЩ режисира първия афганистански филм, озаглавен “Mannand Uqab” (“Като орлите” - буквален превод от персийски. ез. - бел. ред.). Този филм не беше произведение на изкуството, а художествен документален филм, показващ празниците и традициите в Афганистан. Филмът беше приветстван от афганистанците и приет като огромна стъпка за афганистанското кино”, разказва Ахмади.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!