П ланът за изпускане на пречистената вода във Фукушима предизвика спорове, но той е одобрен от МААЕ и различни независими учени.
Изминаха 12 години от земетресението с магнитуд 9,0, което удари крайбрежието на японския остров Хоншу, причини смъртта на над 18 000 души и предизвика авария в атомната електроцентрала "Фукушима-1". Оттогава реакторът е охладен, а 1,3 милиона тона замърсени отпадъчни води са пречистени. Тази вода е била съхранявана в над 1000 резервоара, но мястото за съхранение е ограничено и сега тя трябва да бъде освободена като част от продължаващия процес на извеждане от експлоатация.
Планът за изпускането е изготвен от Tokyo Electric Power Company (TEPCO) и е одобрен от ООН, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и различни независими учени. Въпреки това все още има възражения от страна на заинтересовани рибарски групи, които се опасяват, че това ще навреди на репутацията им. Китай също изрази скептицизъм по отношение на безопасността на плана, а Хонконг заяви, че "незабавно ще активира" контрола върху вноса на японски морски продукти от региони като Токио и Фукушима.
МААЕ: Концентрацията на тритий във водата от АЕЦ "Фукушима" е под допустимата норма
От "Грийнпийс" също изразиха загриженост относно рисковете, свързани с някои от радиоактивните елементи, които остават във водата, особено тритий, въглерод-14, стронций-90 и йод-129. Южна Корея зае по-предпазлива позиция, в която изразява съгласие с научните и техническите аспекти на плана, но не го подкрепя "непременно".
Безопасна ли е водата от Фукушима за хората?
Какъв е проблемът? Основното опасение е, че пречистената вода ще съдържа вредни изотопи, които представляват риск за хората и морските екосистеми. Пречистената вода обаче е филтрирана и почти всички опасни изотопи са отстранени, с изключение на следи от тритий. Тритият, изотоп на водорода, трудно може да се отдели напълно от водата, но той е разреден до такава степен, че нивата му са доста под регулаторните граници, наложени от Световната здравна организация (СЗО). Смята се, че тритият е относително безвреден за хората, тъй като неговата радиоактивност не може да проникне през човешката кожа.
Освен това японското правителство ще следи водата в момента на нейното изпускане и увери света, че ще прекрати изпускането ѝ, ако открие необичайно високи концентрации на радиоактивен материал.
Можете ли да пиете вода от Фукушима?
Накратко, процесът на филтриране е отстранил или разредил радиоактивните изотопи до такава степен, че водата може да се счита за безопасна за пиене. Но защо някой би искал да я пие? Това е морска вода - по-вероятно е да бъдете убити от съдържанието на сол, отколкото от остатъците от замърсяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!