К лючовите министри и длъжностни лица от Европейския съюз, които се срещнаха днес в Люксембург, бяха критични или дори се противопоставиха на новия компромисен план на България за това, как да се затвори разривът между Изтока и Запада за реформите за имиграцията преди срещата на върха на 28-29 юни в Брюксел.
„Текущото състояние на преговорите е неприемливо”, каза Стефан Майер, висш служител на германското министерство на вътрешните работи, при пристигането си в Люксембург и добави за предложението на София: „Ние не сме готови да го приемем”.
Австрия предупреждава за нов мигрантски "маршрут на джамиите"
Ще тръгнат ли мигрантите и през Черно море
Германия приключва с приема на бежанци от Гърция и Италия
България предложи компромисен план за бежанците като ротационен председател на ЕС.
Майер, чиято страна е основната имигрантска дестинация в Европа, заяви, че Италия, южните държави от ЕС и източноевропейските страни са критикували части от плана.
Министърът на миграцията на Швеция Хелене Фрицон добави, че шансовете за компромис са намалели след като националистите спечелиха изборите в Италия и Словения.
В първото си изказване след встъпването в длъжност новият италиански премиер Джузепе Конте призова за „задължително” и „автоматично” преразпределение между държавите-членки на ЕС на лицата, търсещи убежище.
Според вътрешния министър Матео Салвини няма как Италия и другите средиземноморски страни да продължат да носят бремето на бежанската криза заради 28-членния блок.
Лидерите на ЕС през декември определиха краен срок до края на юни за преразглеждане на т.нар. Дъблински регламент и за създаване на постоянен механизъм за справяне с нови бежански вълни.
Италия, Гърция и Испания са основните входни точки на Европа. Споразуменията за сътрудничество на ЕС с Турция и Либия, основните транзитни държави, помогнаха да се забави, поне засега, потокът от имигранти.
Но Унгария, Полша, Чехия и Словакия или отказват напълно, или се противопоставят на приемането на бежанци на тяхна теротория.
Според документи, публикувани от AFP, България призовава за „облекчаване на граничните държави от тежестта” и „ограничаване на последващото придвижване” на търсещите убежище.
В жест към Рим и Атина българските предложения изискват задължително презаселване на търсещите убежище, но само като последна мярка. Но с това не са съгласни държавите от т. нар, Вишеградска четворка.
Като допълнителен жест към източните държави България предлага имигрантите да бъдат премествани само в изключителни случаи и страните-членки на ЕС да имат „гъвкавостта” да променят квотите, което обаче не се харесва на Италия, Гърция и Германия.
Съгласно предложението, граничните държави трябва да поемат повишена „отговорност” за регистриране на пристигащите.
Реформата в областта на даването на убежище „е мъртва”, заяви твърдолинейният белгийски министър по миграцията Тео Франкен.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!