Г одината наближава своя край и все повече доближава гимназистите до вземането на важни решения, които ще оформят бъдещето им. Това е подходящ момент да започнете да обмисляте избора си на университет - каква специалност искате да изучавате и къде се виждате в следващите няколко години.
Възможно е да обмисляте обучение в чужбина – да се потопите в нова култура, език и традиции, като същевременно получите образование на световно ниво. Няма да сте сами в това решение – хиляди българи избират да продължат образованието си в чуждестранни университети.
Близо 10 000 български студенти учат в Турция, като страната е популярна дестинация за образование. Тези студенти са част от голямата общност на чужденци, които учат в Турция, като според последни данни броят им е около 300 000 души.
Всъщност страната е сред топ 10 в света по брой международни студенти, благодарение на програмата Erasmus+ и стратегическите си партньорства с университети по целия свят.
Турция предлага разнообразие от възможности за образование с привлекателни стипендии и програми за обмен. Много студенти се насочват към програми по инженерни науки, медицина и технологии.
Независимо дали сте студент, който обмисля да кандидатства в турски университет, родител, който търси най-добрите възможности за вашето дете, или професионалист, който има за цел да повиши уменията си в нова среда, тaзи статия ще ви помогне да добиете представа за 10-те най-добри турски университета, необходимите документи за кандидатстване, цени на жилищата безопасност и съвети за всеки, готов да поеме на това пътешествие.
Езиковата бариера може да изглежда предизвикателство, но много турски университети осигуряват обучение на английски език, което значително улеснява достъпа на чуждестранни студенти. Важно е обаче да имате добро ниво на английски език, което обикновено се доказва чрез сертификат. Повечето университети също предлагат езикови курсове за адаптация към учебния процес.
Повечето турски висши учебни заведения са създадени през последните няколко десетилетия, с няколко дребни и древни изключения. Независимо от кратката си история те са натрупали достойни за уважение акредитации. Много турски университети предлагат международно признати дипломи, които осигуряват конкурентоспособност на глобалния пазар на труда.
Препоръчваме на студентите да разгледат уебсайтове като Study in Turkey, Turkey Scholarships, YÖK и Edu Turkey,за да стеснят избора си до университета, който най-добре отговаря на техните академични и професионални амбиции.
Събрахме няколко статистики с класацията за най-добрите университети в света за годините 2023 и 2024, за да ви дадем списък на 10-те най-добри университета в Турция, както и малко основна информация за всички тях, за да ви помогнем да направите информирания избор относно вашето бъдеще.
Koç Üniversitesi 2024-2025 akademik yılı öğrenim ücreti 1.075.000 TL oldu. pic.twitter.com/Sym0qRmzMU
— üniversite inceleme (@uniteroru) July 19, 2024
Sabancı Üniversitesi’nde yabancı uyrukluların okul ücreti 800 bin TL iken, bir Türk öğrencinin 1 milyon 100 bin TL'ye okuduğu ortaya çıktı… pic.twitter.com/ImToCju7pc
— Solcu Gazete (@solcugazete) July 24, 2024
Kampüse yeni spor, dinlenme ve eğlence tesisleri yapılıyor. Kompleks, iki futbol sahası, iki basketbol sahası, bir açık tenis kortu ve mevcut çim futbol sahasının etrafına yapılacak olan bir atletizm parkurunu kapsıyor. pic.twitter.com/y4Cn4nJnF7
— Bilkent Üniversitesi (@BilkentUniv) July 8, 2019
Процесът на кандидатстване в турските университети и необходимите документи могат да варират в зависимост от избраната програма, университет и вашето предходно образование.
Прочетете повече, за да получите обща представа какво да очаквате, но всички бъдещи студенти трябва да посетят уебсайта на желания университет, за да проверят специфичните изисквания и да се свържат с приемната служба, ако имат нужда от допълнителна информация.
За квалификация за прием в университет (üniversiteye giriş yeterliliği на турски), имате нужда от диплома за средно образование.
Може да се наложи да положите един или повече изпити в зависимост от университета, както и да подготвите няколко документа.
YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı): Някои университети имат собствен приемен изпит, наречен YÖS, който е стандартизиран тест за международни студенти.
SAT/ACT/Други стандартизирани тестове: Някои университети приемат международни стандартизирани тестове като SAT и ACT.
Владеене на език: Независимо дали учебната програма се преподава на турски или английски, може да се наложи да предоставите доказателство за владеене на езика. Ако програмата е на турски, ще ви трябва езиков тест като TÖMER. За програми с преподаване на английски език може да бъде доказателство за владеене на английски език (TOEFL, IELTS и др.)
Резюме или автобиография (CV): Подробна автобиография, подчертаваща вашето образование, опит и квалификации. Препоръчително е да използвате семпли цветове, професионална снимка и кратко и ясно съдържание.
Мотивационно писмо: Кратко писмо от една страница, в което обяснявате защо сте избрали този университет.
Приемен изпити или интервюта: Някои програми, особено в области като медицина, математика, изкуство и музика, може да изискват допълнителни приемни изпити, интервюта или есета.
Такса за кандидатстване: Обикновено между 35 и 100 долара
Необходима документация
Ако вече сте приети в турски университет (поздравления!), ще трябва да съберете няколко важни документа. Също така ви съветваме да направите няколко копия на всеки един от тях, в случай че вашето учебно заведение иска да ги изпратите предварително. ТУК можете да намерите допълнителна информация за необходимите стъпки, които трябва да предприемете преди да започне вашето образование.
Ето списък с необходимите документи, които трябва да съберете, след като бъдете приети в мечтания университет:
Виза: Българските студенти, които отиват да учат в Турция, трябва да подадат заявление за виза в турските представителства извън страната. След пристигането в Турция, трябва да подадат заявление за разрешение за пребиваване в местното полицейско управление в срок от 30 дни. Ще трябва да предоставите доказателство за регистрация в университет, доказателство за финансова стабилност (напр. банкови извлечения), здравна застраховка и валиден паспорт. Кандидатстването за визи трябва да се направи ТУК. За допълнителна визова информация, прочетете ТУК и ТУК.
Валиден паспорт и лична карта: Уверете се, че документът е актуален и ще бъде валиден за периода на вашето образование в чужбина.
Писмо за прием в университет: Това е официалното доказателство за приемане от немски университет.
Диплома за средно образование и доказателство за предишни квалификации: Сертификати и грамоти от вашите предишни образователни институции, преведени на турски или английски, ако е необходимо.
Сертификат за владеене на език: В случай, че сертификатът ви е от IELTS, проверете валидността му преди да кандидатствате, тъй като IELTS резултатите се считат за валидни две години от датата на теста.
Доказателство за финансова стабилност: Това обикновено се изисква, за да се докаже, че можете да покриете разходите си за живот по време на обучението си, дори ако повечето университети имат относително ниски такси. ай-често срещаният начин да направите това е като покажете блокирана сметка, в която имате достатъчно средства. Точната необходима сума ще зависи от университета, града и разходите за живот, но като цяло трябва да е достатъчна, за да покрие поне 1 година разходи за живот и такси за обучение. Някои университети може да имат конкретни суми, които очакват, така че се консултирайте с вашата институция. В големите градове като Истанбул или Анкара сумата трябва да е по-висока, отколкото в по-малките градове.
Разрешение за пребиваване: Когато пристигнете в Турция, ще трябва да кандидатствате за разрешение за пребиваване в рамките на един месец.
Снимка с паспортен размер: 3×4 cm снимки, на бял фон.
Всеки студент има и един друг належащ въпрос. Скъпо ли е следването в Турция?
Студентски такси
Разходите за обучение в Турция варират в зависимост от университета и дали е държавна или частна институция. между турските държавни университети и разходите за частни университети в Турция помежду си.
В почти всички държавни университети се плащат годишни такси, които са между 150 и 700 евро, с изключение на медицински специалности и някои инженерни специалности. С тези пари обикновено се покриват разходите за транспортна карта, спортни занимания или езикови курсове. Разходите за обучение в Турция в частни университети варират от 4000 до 8000 долара на година, с изключение на медицинските специалности, вариращи от 11 000 до 25 000 долара на година.
Някои от най-достъпните турски университети са Middle East Technical University (METU), където бакалаври започват от 250 долара годишно, Abdullah Gül University (AGU) - 460 долара, Bogazici University- 1 073 долара, Koç University и Istanbul Okan University - 1200 долара.
Турция предлага набор от стипендии за международни студенти чрез програмата Türkiye Scholarships, която е предназначена да привлича талантливи студенти от цял свят. Тези стипендии покриват пълните такси за обучение, настаняване, здравно осигуряване и месечна стипендия за подпомагане на разходите за живот. Стипендиите се предлагат за бакалавърски, магистърски и докторски програми в държавни и частни университети в Турция. Кандидатите се избират въз основа на техните академични постижения, лидерски потенциал и лични постижения. Проверете официалните сайтове на желаните от вас университети - голяма част от тях предлагат допълнителна финансова помощ и стипендии.
Планирането на бюджета е съществена част от обучението в Турция. Според данни на Directly Educational Consultacy разходите за живот на чуждестранните студенти в Турция в долари могат да варират между $300 и $400 на месец. В тази сума влиза храната, облеклото, разходите за телефон, интернет, учебници, здравна осигуровка, както и тези за развлечения. Но и имайте в предвид, че тази сума варира драстично от града. а общежитията в градове като Анкара и Инстанбул могат и да са по-скъпи. Разходите за живот в Турция са средно с 1,3% по-ниски от тези в България, но за сметка на това наемът в Турция е средно с 22,2% по-висок от този в България.
Разгледайте уебсайтове като Numbeo, който ви дава подробни данни за разходите за живот в зависимост от града, включително ресторанти, наеми, супермаркети и др.
Общежития
Намирането на подходящо жилище е ключова част от обучението в чужбина, а в Турция търсенето е изключително високо.
Разгледайте студентските общежития: Това често са най-достъпните опции за студентите. Често ще трябва да споделяте стая със съквартирант и общежитията могат да бъдат много конкурентни, особено в големите градове, така че кандидатствайте рано. Държавните общежития започват от 15 долара месечно, а частните от 70 до 200 долара.
Споделени апартаменти: Добра опция за студентите е да наемат и стая в апартамент и да споделят общите помещения със съквартиранти. В Истанбул, Анкара, Измир и Анталия споделените апартаменти са в диапазона от 200 до 350 долара месечно. Допълнителна информация за цените провери ТУК и ТУК.
Апартамент под наем: Самостоятелното наемане на цял апартамент може да бъде много скъпо, особено в големите градове, но осигурява повече уединение.
Някои съвети за осигуряване на жилище е да започнете много преди учебната година, да подготвите документи като доказателство за статут на студент, доход или гарант.
Безопасност
Турция е популярна сред туристите и студентите и обикновено предлага безопасна среда за всички, които я посещават. Въпреки това, заради някои скорошни инциденти, е важно да бъдете внимателни и да вземете нужните предпазни мерки.
Като студенти, ще бъде добре да имате предвид някои основни правила за безопасност. Не оставяйте личните си вещи без надзор, особено на обществени места, и винаги дръжте чантите си на сигурно място.Избягвайте да излизате сами късно вечер, или предупреждайте близки къде и кога отивате. Бъдете с повишено внимание в нощни заведения, молове и оживени райони, където риска от джебчийството драстично нараства. За безопасността при пътувания в града, използвайте приложения за таксита с добра репутация, за да избегнете неприятни ситуации с цените.
Ако възникне извънредна ситуация, не се колебайте да се обадите на съответните служби: Полиция: 155, Пожарна служба: 110, Медицинска помощ: 112.
При нужда от помощ, можете да се свържете с посолството или консулството на България в Турция за въпроси, свързани с документи, паспорти или всякакви други проблеми, които могат да възникнат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!