В ъншните министри от Украйна и Русия проведоха първите разговори на високо ниво от началото на руската инвазия, но не успяха да намерят много общ език за прекратяване на огъня, предават от Deutsche Welle. Те се срещнаха в Турция.
Преговорите между Лавров и Кулеба продължиха около час и половина. След края им двамата външни министри дадоха поотделно пресконференции.
След срещата министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба заяви, че не е постигнато споразумение за „прекратяване на огъня“. Той каза, че най-тежка е ситуацията в украинския град Мариупол и че Лавров не е поел ангажимент за хуманитарен коридор оттам.
„Изглежда, че в Русия има други хора, вземащи решения по този въпрос“, каза Кулеба пред репортери на пресконференция след дискусията между двамата. Той добави, че прекратяването на огъня е необходимо за „разрешаване на най-неотложните хуманитарни въпроси“ в Украйна.
At a time of great need for peace, met with my Russian and Ukrainian counterparts Lavrov & Kuleba in a tripartite format on the margins of @AntalyaDF.
— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) March 10, 2022
We sincerely hope that peace prevails in our region.
We will continue our efforts for diplomacy between #Russia & #Ukraine. pic.twitter.com/sJu2e8XALJ
От своя страна руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви на пресконференция след срещата, че по време на преговорите Русия е потвърдила, че инициативата на Москва за откриване на ежедневни хуманитарни коридори в Украйна остава в сила.
Той добави още, че "Западът се държи опасно, снабдява Украйна със смъртоносни оръжия и не е известно къде ще се окажат накрая доставените ракетни установки".
Лавров засегна и въпроса за американските биолаборатории на територията на Украйна. По думите му Западът създава опасност в региона от много години. Онези, които доставят оръжия на Украйна и наемниците там, трябва да осъзнаят опасността от това, което вършат.
На въпрос за вчерашната атака срещу детската болница в Мариупол Лавров отговори, че руското правителство няколко дни по-рано е информирало, че тази болница е превзета от бойци от батальона „Азов” и е използвана като негова база, а излъчените кадри и съобщения са част от медийната дезинформация.
Лавров засегна и въпроса за сигурността на Русия, с който, по думите му, не би следвало да се занимава НАТО. Нас ни интересува демилитаризацията на Украйна. Ние не желаем да се запазят тенденциите за възстановяване на неонацистките традиции в Украйна, подчерта руският външен министър.
Русия ще излезе от ситуацията в Украйна с разбирането, че Западът не може да бъде надежден партньор. "Нямаме илюзии, че Западът не може да бъде надежден партньор. Той във всеки един момент може да предаде партньорите си и да потъпче своите собствени ценности, включително конфискувайки безпрецедентно частна собственост", каза още Лавров.
Русия ще се погрижи за своята икономика и властите в страната се занимават активно с този въпрос. "Русия ще се справи с икономическите трудности", заяви Лавров.
⚡️The meeting between Lavrov and Kuleba ended
— NEXTA (@nexta_tv) March 10, 2022
Lavrov's press conference on the results of negotiations with the #Ukrainian foreign minister begins pic.twitter.com/iYNsFDC3zT
Украинският външен министър каза, че след срещата със Сергей Лавров е останал с впечатлението, че Русия ще продължи офанзивата си и ще иска Киев да се предаде. Украйна обаче няма да се предаде, подчерта Кулеба. Той призова руските войски да напуснат украинските газови и ядрени обекти, върху които са установили контрол.
Още преди срещата Дмитро Кулеба е заявил, че според него перспективите за споразумение за прекратяване на огъня са "ограничени", тъй като Русия продължава бомбардировките, както и обсадата на големите градове. "Не възлагам големи надежди на тях, но ще се опитаме да извлечем максимума от преговорите", казал той.
Преди няколко дни турският външен министър Мевлют Чавушоглу обяви, че руският външен министър Сергей Лавров ще се срещне с украинския си колега Дмитро Кулеба в Турция. Срещата се проведе в рамките на Форума за дипломация в Анталия. Това бяха преговорите на най-високо ниво, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари. Анкара има силни отношения както с Киев, така и с Москва и се опитва да играе по-неутрална роля в конфликта, отделяйки се от своите партньори от НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!