П одобно на много парижани, Матилд Мартин пътуваше до южната част на Франция в разгара на лятото. Но преди три години огромна гореща вълна я накара да преосмисли пътуванията си до региона, където е израснала и живеят нейните родители, пише The Guardian.
“Бяхме близо до Перпинян през лятото миналата година и претърпяхме ужасяваща жега. Тази седмица беше всичко друго, но не и приятна. На моменти ми беше трудно да дишам. Родителите ми, които живеят в Ница, многократно са ми казвали понякога с притеснен тон, че не е валяло от месеци“, казва 51-годишната учителка.
Оттогава тя избира да вземе влака за дестинация, която се намира на по-хладно място по време на пика на лятото – тази година тя ще се разходи по южното крайбрежие на Англия.
Тъй като изгарящите горещи вълни се засилват и честотата на горските пожари нараства, Мартин е един от многото европейски пътници, които са променили начина, по който планират ваканциите си. Трима от четирима (76%) европейски пътници адаптират поведението си към климатичната криза, според ново проучване на Европейската комисия по пътуванията (ETC).
В знак, че екстремното време тежи в съзнанието на пътниците и професионалистите в бранша, ETC тази година започна да анкетира респондентите за това как извънредната климатична ситуация се отразява на техните пътувания.
Една трета (33,7%) от европейците казват, че избягват дестинации, където има вероятност от екстремни метеорологични явления, установи проучването на ETC. Само над 16% са потърсили ваканционни дестинации с по-стабилни климатични условия. Почти един на всеки 10 (8,5%) казва, че променя месеците, в които пътува, докато един на всеки 10 пътуващи казва, че се притеснява от екстремното време.
‘My escape is going north’: heatwaves begin to drive tourists in Europe to cool climes https://t.co/qAeuex3Jbu
— Guardian Australia (@GuardianAus) July 2, 2024
Но наред с тези намеци за началото на промяната, докладът на ETC, който събира мнението на хора от Германия, Обединеното кралство, Франция, Холандия, Италия, Белгия, Швейцария, Испания, Полша и Австрия, все пак установи, че юли и август са най-популярните месеци за пътуване между май и октомври, докато по-топлите дестинации – Италия, Испания, Франция и Гърция – остават топ дестинации.
Някои туристически компании също отчитат повишен интерес към по-студени дестинации.
Лора Грийнман, управляващ директор на туристическа агенция, специализирана в почивки в по-хладни климатични условия, каза, че запитванията за семейни почивки от британски и ирландски клиенти са се удвоили за лятото на 2024 г. в сравнение с миналата година. Имаше и ръст сред двойките.
Отразявайки също тази тенденция, туроператор за малки групи отчита 40% ръст на резервациите за скандинавски дестинации в сравнение с миналата година сред клиенти от Обединеното кралство, казва специалистът Хейзъл Макгуайър.
Междувременно опасно високите температури означават, че от миналата година компанията вече не провежда туристически пътувания в Испания, Турция и Португалия през юли и август.
Италия е изправена пред дилема
38-годишният Стивън Браун е бил сред онези, които са заменили Средиземно море за суровите северни пейзажи. През последните години Браун, софтуерен инженер в Лондон, се завърнал в Шотландските планини – решение, подкрепено от факта, че столицата, заедно с Южна Европа, също преживява горещи вълни през последните години.
Наред с пешеходен туризъм, каране на каяк и колоездене Браун често посещава райони, където се провеждат местни инициативи за възстановяване на природата. „Чудесно е да видя как се работи за възстановяване на прекомерно пасищни и безплодни пейзажи и това ме кара да гледам позитивно на бъдещето.“
Това лято, освен че се отправя към района около Лох Ломонд, Браун ще пътува до Норвегия за първи път за една седмица на „туризъм и каяк през фиордите“.
Едуардо Сантандер, главен изпълнителен директор на Европейската туристическа комисия, казва, че стабилното време е от съществено значение за пътуванията и туризма.
„Наскоро започнахме да анкетираме европейски пътници за това как коригират плановете си в отговор на променящите се климатични условия. Нашите открития показват, че пътниците са все по-наясно с екстремните метеорологични явления и потенциалното им въздействие върху ваканциите им”, посочва Сантандер.
„Гледайки напред, ние очакваме, че променящите се метеорологични модели могат да повлияят на сезонните туристически потоци в Европа. По-хладните дестинации може да придобият популярност през лятото и пътниците може все повече да избират Южна Европа за посещения през пролетта и есента, като избягват пиковите месеци.“
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Глобалното затопляне влияе на тревожността и депресиите
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!