В края на март руският обстрел повреди сериозно най-голямата водноелектрическа централа в Украйна. Атаката срещу водноелектрическата централа Днепър и язовирната стена в крайфронтовия град Запорожие е предизвикателство за местните жители и тези, които живеят както нагоре, така и надолу по течението.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Ева Миронова в своя репортаж от Вашингтон.
След като руските сили обстрелваха водноелектрическата централа Днепър през март, редица специални комисии посетиха местопроизшествието, за да оценят щетите върху структурата и местната околна среда.
“Първият е енергийният елемент, който е напълно унищожен и нямам представа колко време ще отнеме възстановяването му. Специалистите работят, за да анализират колко мащабни са щетите, но това ще отнеме месеци и милиони долари“, коментира Иван Федоров, който работи във военната администрация.
Електроцентралата беше на над 70 години. Руските ракети затвориха централата и сериозно повредиха язовир Запорожие и пътното платно, което минава покрай язовира.
“Половината от магистралата е разрушена и експерти по околната среда вече работят по план за възстановяване. Това няма да е лесно. Може да се наложи пълно затваряне на язовира, за да се възстанови“, коментира той.
Цивилни като Дария, която не посочи фамилното си име, също бяха засегнати от обстрела. Една ракета е избухнала в основата на жилищен комплекс близо до язовира.
“В началото тук беше като огнено шоу, всичко се случи толкова бързо. Бях в банята, след това излязох и видях взрива. Честно казано, беше ужасно”, разказва Дария, която е жител на Запорожие.
Днес местните жители се притесняват, че целият язовир може да се срути, но експертите казват, че това е малко вероятно. Еколозите са по-притеснени за хората, които разчитат на язовира за осигуряване на питейна вода.
“Значителна повреда на хидравличния възел на язовира и спад на нивото на водата под 3 метра ще доведе до проблеми с питейното водоснабдяване в градовете нагоре по течението, включително част от левия бряг на град Днепър”, посочва Максим Сорока от Украинския държавен университет за наука и технологии.
Спирането на централата означава, че други електроцентрали трябва да работят по-усилено, за да запазят осветлението в Украйна.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!