С ъединените щати наложиха тежки мита върху китайски стоки в размер на 104%, след като Пекин отказа да оттегли ответните мита срещу американския внос в размер на 34%. Информацията беше разпространена от журналиста на Fox Business Едуард Лоурънс в платформата X, като беше потвърдена и от Bloomberg, позовавайки се на служител от администрацията на Белия дом.
„Говорителят на Белия дом заяви, че допълнителните мита в общ размер от 104% влизат в сила, тъй като Китай не е оттеглил ответните мерки“, съобщи Лоурънс.
С острия тон, характерен за търговските сблъсъци между двете суперсили, Карълайн Левит – говорител на Белия дом – подчерта:
„Беше грешка за Китай да отвърне. Когато Америка е ударена, тя отвръща по-силно. Ето защо ще има 104% мита, които ще влязат в сила за Китай тази вечер в полунощ.“
Доналд Тръмп: Всички ми се молят да сключат сделка
Новите мита започнаха да действат днес, 9 април, 07:01 ч. българско време, което поставя началото на нова ескалация в търговското напрежение между Вашингтон и Пекин.
Като цяло това означава, че всички китайски стоки ще бъдат обложени с мита от над 100%, а някои от тях - със 120%.
Това е цена, която прави всякаква търговия почти невъзможна.
В момента Китай е единствената страна в света, която е решила да заеме позиция.
САЩ вдигат митата за Китай до 104%
Докато другите публично правят отстъпки и изпращат делегации за преговори, Китай явно е пресметнал, че не си струва цената, която ще донесе ответната мярка.
Истинският въпрос обаче е, ако след като САЩ наложиха тези допълнителни 50%, какво може или ще направи Китай след това?
От там заявиха, че ще се „борят докрай“, но какво означава това?
В действителност има малко добри възможности, пише Sky News.
Има някои очевидни мерки, които Китай почти сигурно ще предприеме.
Един от примерите за това е допълнителният контрол върху износа на редкоземни минерали (от решаващо значение за разработването на високотехнологични продукти). Китай контролира огромен дял от световното предлагане, но САЩ вероятно ще намерят заобиколни пътища с времето.
Повишаването на тарифите за американските продукти с голямо въздействие, като например селскостопанските стоки, е друга възможност, но тя може да стигне само дотам.
Потенциално по-въздействащите варианти имат значителни недостатъци за Пекин.
Китай може например да се насочи към високопоставени американски компании като Apple и Tesla, но това не е идеално в момент, когато Китай се опитва да привлече повече чуждестранни инвестиции, а известна девалвация на валутата е възможна, но тя също би довела до неблагоприятни последици.
Другите варианти са по-скоро политически и са свързани с риск от ескалация извън икономическата сфера.
В статия редакторът на Синхуа, китайската държавна информационна агенция, изказа предположение, че Китай може да прекрати всякакво сътрудничество със САЩ във войната срещу фентанила.
Това е основен политически въпрос за Тръмп и е трудно да се разбере, че той няма да представлява някаква червена линия за него.
Сред другите изтъквани варианти са забрана на вноса на американски филми или може би призив към китайската общественост да бойкотира всички американски продукти.
Всичко това е свързано с усещането, че двете най-мощни свръхсили в света може би са на ръба не само на пълно икономическо, но и на културно разделение.
Разбираемо е, че има сериозна нервност за това как това може да се развие и какъв прецедент ще създаде.