Бившият италиански премиер Силвио Берлускони определи като "лишено от всякакво основание" решението на Върховния касационен съд, с което се потвърждава присъдата му от четири години затвор за данъчна измама, и подчерта, че ще продължи да се занимава с политика, предаде Франс прес.
Вчера най-високата съдебна инстанция потвърди присъдата му, а заради амнистия четирите години са трансформирани в една.
Берлускони, който е най-дълго управлявалият министър-председател в следвоенната история на Италия, обаче
няма да лежи в затвора дори и тази една година,
тъй като е твърде възрастен и може да избира между две форми на наказание - домашен арест или обществено полезен труд.
Беше му наложена и забрана за заемане на държавни длъжности, която освен на политическата му кариера, може да се отрази и на стабилността на сегашното италианското правителство, смятат анализатори.
Срокът на забраната тепърва трябва да бъде определен от апелативния съд.
Това осъждане е лишено от всякакво основание и ще ме лиши от свободата ми и от политическите ми права, заяви Берлускони във видеообръщение и каза, че е жертва на "безпрецедентен съдебен тормоз".
Трябва да продължим да се борим, да се занимаваме с политика, за да извършим
всички необходими реформи, на първо място тази на съдебната система,
заяви той. Адвокатите на Берлускони също заявиха, че присъдата му е несправедлива.
Според тях "има много солидни поводи и юридически аргументи да се постигне пълно оневиняване".
Ще направим оценка и ще предприемем всякаква нужна инициатива, включително сезиране на европейските инстанции, за радикална промяна на тази несправедлива присъда, обявиха адвокатите Франко Копи и Николо Гедини пред агенция "Анса".
Италианският президент
Джорджо Наполитано призова към спокойствие
Страната трябва да преоткрие спокойствието и сплотеността по жизненоважни институционни въпроси, които твърде дълго я държат разделена и неспособна да извърши реформи, се казва в изявление на Наполитано.
Решението на съда няма да се отрази на работата на коалиционното правителство, заяви съюзник на бившия премиер, цитиран от Ройтерс.
След среща на десноцентристката "Партия на свободата" на Берлускони Нито Палма, който бе министър на правосъдието в последния кабинет на Берлускони заяви, че присъдата е породила много горчивина.
Тази присъда обаче няма да засегне правителството на (Енрико) Лета, което бе сформирано, за да служи на страната и доколкото зависи от нас ще продължи да й служи, подчерта Палма.
Потвърждаването на осъдителната присъдата на Силвио Берлускони по делото "Медиасет" за данъчни измами за милиони евро е
водеща тема за всички италиански вестници
За първи път Силвио Берлускони няма основание да обвинява съда, че е бил пристрастен към него, отбелязва в. "Кориере дела сера". Петимата магистрати в съда са с неизвестни политически ориентации, припомня вестникът.
Въпреки този факт обаче Берлускони отново заяви, че присъдата доказва, че част от магистратурата в Италия е безотговорна, че магистратите, които не са избирани от народа, упражняват истинска власт над държавата.
Берлускони използва ситуацията за целите на предизборна кампания, обещавайки възкресяването на партията си "Форца Италия", в която ще влязат млади хора, способни с нова енергия да извършат реформи, в това число и на съдебната система.
Вестник "Стампа" се спира върху първите реакции на италианските политици.
Президентът Джорджо Наполитано заяви, че уважава решението на съда. Премиерът Енрико Лета припомни, че сега на първо място стоят интересите на страната. Коалицията му е застрашена обаче от разпадане заради присъдата.
Заместник-министърът на държавната администрация Микаела Бианкофиоре, която е от партията на Берлускони, вече заплаши да подаде оставка в знак на солидарност с бившия премиер.
Партията на Берлускони "Народ на свободата" е бясна от решението на съда.
Ликува лидерът на "Движение 5 звезди" Бепе Грило, за когото присъдата е
политическа смърт за Берлускони
"Решението на съда показа, че в Италия има правова държава и разделение на властите. Касационният съд най-после доказа, че законът в Италия е еднакъв за всички. За да се стигне дотук обаче трябваше да минат 10 години на разследвания, съдебни препятствия, дълги процеси, злоупотреби с властта и закони по мярка за Берлускони", пише в. "Република".
Вестник "Унита" посочва, цитирайки Бепе Грило, че решението на съда е като падането на Берлинската стена.
Изданието отбелязва и че чакането на това решение е било за журналистите като чакането на раждането на британското кралско бебе Джордж.
Като "обезглавяване на демокрацията" определя присъдата в. Джорнале", собственост на брата на Берлускони - Паоло Берлускони.
Вестник "Соле вентикуатро оре" посочва, че акциите на медийната империя на Берлускони са паднали на борсата с 2,9 процента.
Решенето на съда има три последствия, отбелязва в. "Фато куотидиано". След 20 години на заобиколни пътища, заплахи, натиск и срамни закони, написани за един единствен човек, Берлускони беше осъден.
Така за първи път Касационният съд отсъди, че законът е еднакъв за всички в Италия.
В политически план всички съюзи ще се разпадат, правителството между левицата на Лета и десницата на Берлускони може и да оцелее, но ще бъде като ходещ мъртвец, посочва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!