Берлин отбелязва днес с бляскави тържества 20-годишнината от падането на Стената, считано за символ на края на Студената война.
В Берлин се събират лидери от цяла Европа и на четирите велики сили, окупирали Германия след поражението й във Втората световна война през 1945 г. - САЩ, Русия, Великобритания и Франция, посочва Франс прес.
Вечерта около 100 000 души ще се стекат до Бранденбургската врата, символът на Берлин, до който минаваше "стената на позора", издигната през 1961 г., за да се попречи на гражданите на комунистическата Източна Германия да бягат на Запад.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън пристигна в Германия вчера и отправи призив за по-силно партньорство между САЩ и Европа, "за да паднат стените на XXI век".
В тържествата ще участват руският президент Дмитрий Медведев, последният съветски лидер Михаил Горбачов, френският президент Никола Саркози, бившият полски президент и бивш водач на синдиката Солидарност Лех Валенса, канцлерката на Германия Ангела Меркел. В Берлин ще бъде и българският министър-председател Бойко Борисов.
Ще бъде изнесен симфоничен концерт под открито небе и ще има фойерверк.
Ангела Меркел ще даде гала вечеря на гостите си от чужбина в канцлерството, добавя АФП.
Спомени от 9 ноември 1989 г. доминираха заглавията в германските вестници през уикенда, а телевизиите пускаха програма след програма с документални филми, свидетелски данни и дискусионни предавания за събитието, което промени лицето на Европа.
Едва ли има толкова повратен и непосредствено осезаем исторически момент като 9 ноември 1989 г., посочва ежедневникът "Кьолнише Рундшау".
Хиляди туристи се стекоха в германската столица по повод отбелязването на събитието, белязало обединението на Германия, падането на "Желязната завеса" и края на СССР.
За 20-те години след падането на Стената, около 1300 млрд. евро са били прехвърлени от Западна към Източна Германия. Това е установило научно изследване, публикувано във вестник "Велт ам зонтаг".
Според авторите от Института за икономически проучвания в град Хале 2/3 от тази сума са отишли за социални помощи.
Най-учудващият извод от изследването е, че паричните трансфери през последните години не са намалели, а са се увеличили, коментира пред "Велт ам зонтаг" директорът на института Улрих Блум.
Процентът на безработицата в провинциите, които са били част от комунистическа Източна Германия, е близо два пъти по-висок отколкото в западната част на страната.
Новият министър на вътрешните работи Томас де Мезиер, който отговаря за възстановяването на бившата ГДР (Германска демократична република), че източните провинции ще наваксат изоставането си от западните до 10 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!