Белгийският премиер Елио ди Рупо отказа да преговаря с фламандските националисти за превръщането на страната в конфедерация, съобщи Франс прес.
Късно снощи лидерът на радикалната партия "Нов фламандски алианс" (НФА) Барт де Вевер, който спечели изборите за кмет втория по големина град в Белгия, Антверпен, се обърна към правителството с призив за преговори за създаване на конфедерация.
Признавам успеха на НФА, изтъкна премиерът, но категорично изключи възможността за каквито и да било преговори за държавна реформа.
Искам да припомня, че днес се състояха местни, а не федерални избори, каквито са насрочени за 2014 г., заявил снощи Ди Рупо.
По думите му "няма никаква връзка между изборите за местни органи на властта и управлението на страната на федерално равнище".
В Антверпен Де Вевер измества досегашния кмет Патрик Янсенс от партията "Социалисти и прогресивни - различни" (фламандските социалисти), управлявал града почти 10 години.
НФА спечели последните парламентарни избори през 2009 г., но Де Вевер не успя да стане министър-председател, основно заради политиката си към разделение на федерацията, за да престане Фландрия да бъде "дойната крава" на държавата.
В навечерието на изборите той обеща промяна на 180 градуса на политиката в града, борба с имиграцията, както и стъпки за повече сигурност и икономическо развитие.
Друга новина от най-големия фламандски град е, че крайните националисти от "Влаамс беланг" (Фламандски интерес) се представят значително по-слабо от последните избори - те достигат доверие от 11%, което е спад с над 50 на сто спрямо постижението им от 2009 г.
НФА отчита съществен възход във Фландрия, където водеща сила се очертават Социалисти и прогресивни.
Във Валония Партията на социалистите се представя като водеща политическа сила и печели мнозинство в общинските съвети, следвана от Реформаторското движение.
Данните за Брюксел засега сочат, че разпределението на властта между отделните партии се запазва, но все още липсват данни за най-спорните общини, населени предимно с имигрантски малцинства.
Днешните избори се разглеждат като прелюдия към предстоящия през 2014 г. вот за федерален парламент и ЕП.
Социолози коментират, че резултатите на НФА може сериозно да затруднят прилагането на шестата държавна реформа, договорена след безпрецедентната правителствена криза на Белгия, завършила със съставянето на правителството на премиера Елио ди Рупо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!