Правителствената криза в Белгия вече бележи европейски рекорд по продължителност и дори не е на път да бъде преодоляна.
В края на април 2010 г. премиерът Ив Льотер подаде оставка, а в средата на юни бяха проведени извънредни избори, но партиите все още не могат да се разберат за съставянето на кабинет.
В четвъртък Йохан Ванде Ланоте, назначен преди два месеца от краля на страната Албер II за "помирител" между политическите партии, преговарящи за новото правителство, отказа възложената му мисия.
Това стана, след като двете
най-големи фламандски партии в преговорите заявиха, че предложенията му трябва
да бъдат променени, за да може се преговаря по тях.
Това породи силни съмнения дали тези партии, и особено най-добре представилата се на извънредните парламентарни избори през юни м.г. националистическа партия "Нов фламандски алианс", изобщо искат Белгия да има федерално правителство или тласкат страната към разцепване, след което Фландрия да бъде обявена за самостоятелна държава.
Белгийският вицепремиер Дидие Рейндерс, който е и министър на финансите, предложи да бъде създадено до лятото временно правителство на Белгия с ограничени пълномощия.
Предложението е свързано с
опасения, че продължаваща правителствена криза в Белгия може да доведе до
тревожни реакции на международните финансови пазари и да предизвика
международни финансови спекулации по отношение на страната.
Това би застрашило не само белгийската икономика, а и да постави в много тежко положение еврозоната и Европейския съюз като цяло.
"Трябва да действаме за създаване на временно правителство най-късно до лятото, с ограничен срок за действие и с ограничена програма, за да бъдат решавани бюджетните проблеми на Белгия и някои по-спешни други въпроси, като предоставяне на убежище и миграцията", заяви Рейндерс в интервю за фламандския вестник "Хет лаатсте ниюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!