В тори потвърден смъртен случаи при репресиите срещу протестиращите в Беларус. Официално починалият младеж на 25 години е бил задържан за участие в нерегламентиран протест. Осъден е по-бързата процедура на 10 дни затвор. Но му прилошало и починал в болницата в Гомел.
Майка му обаче заяви пред Радио Свободна Европа, че синът ѝ въобще не е участвал в протестите, а е изчезнал докато отивал да види приятелката си. За подобни изчезвания разказват и други жени.
Полицията в Минск стреля по хора, излезли на балконите си
„Синът ми се прибираше при жена си в понеделник вечерта и оттогава не съм се чувала с него”, казва през сълзи и 75-годишна гражданка на Беларус, цитирана от Би Би Си.
На митинг близо до пазар в Минск в сряда стотици жени, облечени в бели цветове и държащи цветя, образуваха човешка верига в знак на протест срещу полицейската бруталност и масовите арести.
Властите в Беларус официално обявиха, че са арестували над 6000 души за изминалите три денонощия след президентските избори, спечели с над 80% от досегашния държавен глава Александър Лукашенко. Обявяването на резултатите от вота доведе до вълна от протести. Според много хора изборите са били изцяло фалшифицирани.
Оттогава репресиите срещу протестиращи не спират, като сред пострадалите са и случайни граждани. Опозиционните лидери бяха затворени и прогонени от страната. Сред избягалите е Светлана Тихановская, основният кандидат за опозиция, заминала за Литва след заплахи срещу децата ѝ.
Според официалната версия първият починал при потушаването на протестите се е самонаранил, докато опитвал да замери полицаи с взривно устройство.
Жената, която предизвика "последния диктатор в Европа"
Видеа показват как полицейски служители стрелят по минувачите с гумени куршуми и бият демонстранти с палки след ареста.
Вчера полицията в Брест обяви, че е използвала истински боеприпаси за стрелба по протестиращи и че има ранени. По-късно тази част от съобщението беше изтрита.
Руски медии съобщават, че снощи силите на реда в столицата Минск са стреляли с истински куршуми по хората, излезли на балконите на сградите край улица, на която се е провеждало протестно шествие.
Отчаяни семейства се събират всяка сутрин пред центъра за задържане в покрайнините на града, молейки полицаите за информация за роднини, изчезнали по време на протестите.
Десетки журналисти от Русия бяха арестувани, а много от новинарските екипи на руските информационни агенции са атакувани от полицията.
Властите ограничиха и достъпа до интернет в Беларус в предходните дни, за да спрат протестната вълна.
Екип на Би Би Си беше нападнат от мъже, облечени в черно – вероятно от силите за сигурност. Нападателите се опитаха да счупят камерата и взеха акредитационната карта на журналист на британската медия.
ООН осъди използването на насилие от властите в Беларус. Има информация за повече от 200 ранени, някои от които сериозно.
ЕС заплаши, че ще наложи санкции заради предполагаемото фалшифициране на изборите и последвалите репресии срещу демонстрантите. В петък по темата ще се проведе извънредна среша на европейските външни министри.
Американският държавен секретар Майк Помпео заяви, че вотът в Беларус не е бил „свободен и справедлив”, като добави, че на хората „трябва да се предоставят свободите, които искат”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!