Беларус започна да отклонява доставки на руски газ, предназначени за европейски пазари, през нейната територия като отражение на спора за дълга с Москва, съобщи първият вицепремиер на страната Владимир Семашко.
"Разпоредихме да започне отвеждането на газ, за да се подкрепи системата за доставяне на газ на Беларус", заяви Семашко пред телевизия Капитал.
Руският газов гигант "Газпром" е бил уведомен писмено за решението.
По-рано днес бе съобщено, че беларуският
президент Александър Лукашенко е наредил на правителството
да бъде спрян транзитът
на руски газ за Европа. Русия твърди, че Беларус не й е платил за доставки на газ и намали с 30% количествата, подавани на страната. Минск пък настоява, че обвиненията са обидни и сметките за май са били платени.
"Изявленията на руските ръководители унижават беларуския народ. Не Беларус има дълг към "Газпром", а "Газпром" има дълг към Беларус", подчерта Лукашенко, визирайки транзитни такси.
"Тази сутрин получихме писмо от първия вицепремиер Владимир Семашко, в което той пише, че, ако газовите доставки за Беларус бъдат намалени, те ще отклоняват газа в газопроводите, предназначени за износ, за нуждите на националната икономика", призна по-рано говорителят на руския газов гигант Сергей Куприянов.
Това става въпреки настояванията
на Москва, че най-новият енергиен спор с клиент
няма да се отразят на доставките за европейски клиенти.
Председателят на Европейския
парламент Йежи Бузек обаче е съобщил на руския министър на енергетиката Сергей
Шматко, че
доставките на руски газ за Литва, Източна Германия и Полша са
намалели.
От своя страна Шматко е опровергал тази информация. "Не разполагам с такава информация. Доставките, включително и за Полша, се осъществяват в пълен обем. Не знам за изминалите две денонощия да се били намалени доставките", е казал той.
"Газпром" проверява какви са възможностите да се използва спот-пазара в Европа за компенсиране на намалените доставки, е казал Шматко.
По думите му се проучват редица схеми, за да се гарантират доставките на необходимото количество природен газ в Европа в съответствие с действащите договори. Част от тези схеми включват спот-пазара и увеличаване на количествата, пренасяни през Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!