Русия е готова за спиране на бойните действия, казва Владимир Путин, но „има нюанси“. Тези нюанси, които той изложи преди разговорите с американски пратеници в Кремъл, са толкова ключови за неговото мислене, че биха могли да провалят всяка надежда за 30-дневно прекратяване на огъня.
Това са искания, които той е имал по време на пълномащабното нахлуване на Русия и преди това.
А за Украйна и нейните западни партньори много от тях ще се окажат неприемливи или невъзможни за изпълнение, пише Би Би Си (BBC). „Съгласни сме с предложенията за прекратяване на военните действия“, започна той положително, само за да добави: „Това прекратяване трябва да бъде такова, че да доведе до дългосрочен мир и да премахне първопричините за тази криза.“
Никой не би изразил несъгласие с необходимостта от дългосрочен мир, но идеята на Путин за основните причини за войната се върти около желанието на Украйна да съществува като суверенна държава, извън орбитата на Русия. Украйна иска да бъде част от НАТО и Европейския съюз – толкова много, че това е заложено в конституцията. Президентът Тръмп вече изрази съмнение относно членството в НАТО, но
Путин многократно отхвърли идеята Украйна изобщо да е държава.
И това е в основата на много от нюансите, които той нахвърля.
Той иска да попречи на Украйна да подсили армията си и да попълни доставките на оръжие – така че да няма повече доставки от Запада. Той иска да знае кой ще гарантира, че това е проверено.
От началото на тази война Путин настоява за „демилитаризация“ на Украйна, която е анатема за Киев и неговите съюзници.
По същество Путин търси обратно гаранции за сигурност.
Ще се съгласи ли Русия да спре превъоръжаването или мобилизирането на своите сили? Това изглежда неправдоподобно и нямаше и намек за някаква отстъпка от негова страна, когато той се обърна към репортери в Кремъл.
Путин току-що се завърна в оптимистично настроение от посещение, изглеждащо близо до фронтовата линия в Курск, руски граничен район, който е частично окупиран от миналия август от Украйна. Русия има надмощие в Курск. Руският президент ясно чувства, че преговаря от позиция на сила и не иска да я загуби. „Ако спрем военните действия за 30 дни, какво означава това? Всички, които са там, ще напуснат ли битката?“.
Министерството на отбраната на Русия обяви в четвъртък, че неговите сили вече са поели пълен контрол над най-големия град, който украинците са успели да превземат, Суджа. Путин казва, че всичко, което украинците са останали, е клин, така че защо Русия ще спре сега?
„Ако през следващите дни настъпи физическа блокада, никой изобщо няма да може да си тръгне. Ще има само две възможности – да се предадеш или да умреш“.
Същото важи и за цялата фронтова линия от 1000 км, където той твърди, че ситуацията на място се променя бързо, като руските войски „напредват практически във всички области“.
Това не е така, тъй като по-голямата част от фронта е в безизходна ситуация, дори ако Русия имаше скорошен успех на изток.
Путин вярва, че 30-дневно прекратяване на огъня ще лиши Русия от нейното предимство и ще даде възможност на украинците да се прегрупират и превъоръжат. „Какви са нашите гаранции, че няма да се допусне нищо подобно“, попита риторично той.
Все още не е предложен механизъм, който да гарантира, че условията на всяко прекратяване на огъня ще се спазват.
Въпреки че 15 западни държави условно предложиха мироопазващи войски, те биха дошли само в случай на окончателно мирно споразумение, а не при прекратяване на огъня.
Не че Русия така или иначе би позволила това споразумение. Като се имат предвид всички тези „нюанси“, Путин изглеждаше скептичен относно това как прекратяването на огъня може да бъде от полза за Русия, особено когато неговите войски са в настъпление. Целият му възглед беше „базиран на това как се развива ситуацията на място“.
Путин се срещна с пратениците на Тръмп в Москва късно в четвъртък, по-специално със Стив Уиткоф. Каквото и да се случи в тези разговори, Путин знае, че в крайна сметка най-важният му разговор ще бъде с президента. „Мисля, че трябва да говорим с нашите американски колеги… може би да проведем телефонен разговор с президента Тръмп и да обсъдим това с него“, каза той.
Но Путин излагаше своята позиция преди тези разговори със съобщение, че пътят към прекратяване на огъня е осеян с условия, които биха били почти невъзможни за изпълнение.