С ъюзът между Доналд Тръмп и Илон Мъск се превърна в основен елемент от предизборната кампания на републиканеца за изборите през 2024 г., като тяхната връзка продължава да се задълбочава.
Мъск редовно посещава имението на Тръмп във Флорида, където двамата запознаха семействата си. Той участва в телефонни разговори с международни лидери, съветва Тръмп по избора на кабинет и дори го посрещна в SpaceX за изстрелването на ракетата Starship.
Ba re learn to listen when money talks to you......Errol Musk bought his first areophane/jet at age 23 and him and his chommies build Menlyn mall n he bought his first house at 26 Amen..we are playing guys id like to start over in life il do better next time 😔 #podcastandchill pic.twitter.com/WoR4J6Y9RS
— ♓VaalRise Mac-D♓(016) 🇿🇦 (@MacDinobravo) November 14, 2024
Мъск ще съпредседателства новия отдел за правителствена ефективност, който ще се фокусира върху намаляването на държавните разходи.
Но как личните възприятия на Мъск могат да повлияят на политиката на Тръмп? Един от основните му приоритети е пронатализмът — идеология, която разглежда възпроизвеждането като основна цел на човечеството.
Мъск редовно публикува в социалните медии за опасността от демографския спад и споделя почти обсебваща загриженост по темата.
"Земята е почти празна от хора", заяви той наскоро. "Вместо да учим на страх от бременност, трябва да учим на страх от бездетност", добави той, демонстрирайки нарастваща тревога относно бъдещето.
Мъск има поне 11 деца от три различни жени, като някои от тях наскоро са прекарали време с него в дома на Тръмп. Неговата про-репродуктивна идеология има дълбоки корени в неговото възпитание, а баща му, Ерол Мъск, дава интересен поглед върху тези възгледи.
Elon Musk’s 12 kids and counting — What to know about the Tesla billionaire’s big brood https://t.co/HXbrJ6CAhG pic.twitter.com/qFGssCNCNQ
— New York Post (@nypost) June 23, 2024
Ерол, инженер от Южна Африка с обтегнати отношения с Илон, сподели своите мисли по време на видео разговор. "Елон не се опитва да прокара мнението си, но той има мнение", заяви Ерол.
Ерол, който също е привърженик на пронатализма и има седем деца, подчертава: "Ние не сме тук, за да се наслаждаваме на разходки с лодка или ски; ние сме тук, за да продължим да бъдем тук. Всички трябва да се тревожим за намаляващото население."
Той посочи, че някои държави, като САЩ, Обединеното кралство и Япония, се сблъскват със застаряващо население, но възгледите му по темата са по-крайни, като включват идеи за селективно размножаване.
Ерол използва пример с коневъдството, за да подчертае важността на селективното възпроизводство. "Трябва само да отидеш в Англия, в района на Челтнъм, и да кажеш: 'Няма да развъждаме конете по никакъв стандарт. Имам няколко стари коня от Нигерия и ще ги смесим с вашите състезателни коне...".
Той подчерта, че такава идея би срещнала сериозна съпротива и в крайна сметка може да доведе до нежелани последици.
По време на кампанията Тръмп също представи своята про-семейна политика. На митинг той се обяви за "бащата на оплождането" и обеща да направи ин витро оплождането (IVF) безплатно за всеки, който има нужда от него. Експертите по плодовитост в Калифорния, известни със своите иновации, възприемат обещанието на Тръмп сериозно.
Илон Мъск също е значителен донор на изследвания в областта на плодовитостта. Д-р Джефри Стайнбърг отбелязва, че интересът на Мъск към IVF съвпада с неговия технократски подход към живота. "Мъск е технократ... всичко, до което се докосне, изглежда се превръща в злато", каза той. "Няма много неща, които се развиват толкова бързо, колкото технологията на Мъск. Но IVF наистина напредна и мисля, че той ще го намери много привлекателно."
Докато Мъск настоява за своите пронаталистични възгледи, личният му живот остава сложен. Има слухове, че той е купил имот в Тексас за милиони долари, който да приюти децата си и техните майки, като неговата собствена къща се намира наблизо.
Мъск отрича тези твърдения, но независимо от това, неговото влияние върху политиките за семейството и плодовитостта скоро може да се разширят в национален мащаб.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!