О ще един път европейски град беше атакуван от "Ислямска държава". Късно вечерта на 17 август, групировката пое отговорност през своята медия „Амак“ за нападението в Барселона, отнело живота на 13 души и ранило над 50. Още по-лошата новина е, че такива атаки ще продължават да се случват в близко бъдеще, защото това предполага развитието на събитията в Близкия изток и Европа.
От март месец насам, няколко пъти джихадисти извършиха атаки с превозни средства.
Същото се случи и сега в Барселона – ван се вряза в пешеходци в натоварен район на града, помитайки всичко по пътя си на половин километър.
Кола се вряза в пешеходци в центъра на Барселона
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МЯСТОТО НА ТРАГЕДИЯТА
Втора атака в Испания, има ранени
Атентатът е сходен като изпълнение с всички останали - Ница, Лондон, Париж.
Централното командване на "Ислямска държава" продължава да призовава симпатизанти и свои клетки да атакуват всички държави, участващи в международната коалиция, която в момента бомбардира сирийския град Ракка, а до скоро и Мосул в Ирак.
Загубата на територия води до нови атаки навън.
Експерт: Терористичните атаки няма да спрат
Събитията никак не са случайни. Както и по-рано, нападението в Барселона идва на фона на ожесточени и активни военни действия в Близкия изток. Джихадистите загубиха важни крепости в Ирак и Сирия, които ги лишиха от най-важното за тях – терен за подготовка на операции, земя, която да определят като територия на „Халифата“ и най-вече възможност за събиране на данъци от местното население.
Още през пролетта тази година, лидерството на групировката поднови своите призиви за атаки в Западна Европа и САЩ. Бяха разпространявани онлайн брошури как да бъде подготвена една атака, като за предпочитани оръжия са посочени ножовете и превозните средства.
Не само това – в каналите на "Ислямска държава" се споделят редовно файлове с видео кадри и текстове, които съдържат съвети към всеки желаещ да извърши „достойно дело в името на Халифата“. Списанието „Румия“, което се публикува на девет езика, също спомага за достигането до нова и специфична аудитория.
Какво се случи около атаката в Барселона?
Макар Испания да не е така активен член на международната коалиция срещу "Ислямска държава", Мадрид винаги е заставал заедно с Лондон, Вашингтон и Париж в усилията срещу джихадистките сили.
Призивът на "Ислямска държава" да се удрят държавите в коалицията идва точно в момента, когато силите на Сирийските демократични сили контролират около 55% от град Ракка – считан за основен бастион на групировката в Сирия. Малко по-рано, иракският град Мосул беше превзет след 260 дни на ожесточени сражения, сринали жилищните райони до неузнаваемост.
И докато с падането на Мосул светът може би загуби интерес от ставащото на терен в Близкия изток, иракските сили започват офанзива към друга не по-малко важна крепост на джихадистите – Тал Афар.
В същото време, ръстът на крайно десни настроения в Европа и САЩ носи удовлетворение на "Ислямска държава". Някой в "Туитър" се беше пошегувал, че докато се случват събитията в Шарлътсвил, където неонацисти минаха с факли по улиците на града, някъде в Ракка някой си усмихва широко. Това е абсолютно така – в момента, заради все по-голямата видимост на крайно десни движения, расистки групи и неонацисти, Европа е по-слаба от всякога.
Ку-клукс-клан и крайно десни вилняха в САЩ, има жертви
Барселона не е никак случайна цел
Именно в такава атмосфера организирането на атентат е особено плодотворно действие за "Ислямска държава", според чиято доктрина имигранти и местни трябва да бъдат в конфликт. Локацията никак не е случайна, нито времето на изпълнението на атаката: по средата на лятото, в час, когато туристите и жителите на Барселона са излезли да се разходят и улиците са пълни с хора. Освен всичко друго, градът стана известен с големите си демонстрации в подкрепа на имиграцията и бежанците.
Вечерта след атаката започнаха да се появяват данни за един от извършителите – Дрис Убакир, роден в Мароко, но израснал в Испания, на 20 и нещо години. Тепърва ще става ясно дали е действал сам или не. Дали това е истинското му име или в каналите на "Ислямска държава" се публикува залъгваща информация.
Кой е атентаторът от Барселона
"Ислямска държава" далеч не е на смъртен одър
Онова, което е ясно, обаче, че предвид обстоятелствата, можем да очакваме още атаки като тази. Предстоят важни боеве в Ирак, където силите на правителството се отправят към град Тал Афар – особено важен стратегически и тактически град, в който джихадистите са се окопали сериозно. Те продължават да нанасят атаки и в най-голямата провинция на Ирак – Анбар. Там, градовете Рамади и Фалуджа, макар да са освободени преди година, са свидетели на чести отвличания, атаки, атентати, инфилтрация. Ислямска държава продължава да контролира и района около граничния със Сирия град Каим, в който в миналото са намирали подслон не един лидер на Ал Кайда.
Продължават боевете и в Ракка и вероятно още известно време ще е така поради защитните линии, изградени от 2014 насам. В Източна Сирия ситуацията предполага Ислямска държава да си поеме дъх засега, тъй като няма в момента сила, която се реши да завземе крепостите на групировката в тази част на страната. Правителствените сили на Асад както се бяха засилили, спряха офанзивата си, бунтовниците са заети да отблъскват атаки на подкрепени от Иран милиции, а кюрдските сили в Ракка заявиха, че няма да продължат офанзивата си в Източна Сирия след падането на града.
По този начин, "Ислямска държава" продължава да разполага с достатъчно територия от двете страни на границата между Ирак и Сирия, където да прегрупира силите си. Да, тази територия е предимно пустинна, но е напълно достатъчна, за да бъдат организирани обучителни лагери и също така – планиране на атаки извън териториите на организацията.
На фона на тази динамика и събития, станахме свидетели на поредната терористична атака, целяща да всее разединение и страх. Както казах – изборът на цел не е никак случаен и в момента никой град в развитите европейски държави не е в безопасност.
Лидерството на "Ислямска държава" продължава да има силна организация и извън Сирия, и Ирак, а пропагандата направи своето, привличайки още симпатизанти през последната година. Бомбардировките, извършвани с особена бруталност над Ракка пък привличат дори местни хора в редиците на „халифата“. За да сме подготвени, трябва по-добра стратегия, която не включва милитаризация и омраза. Засега, обаче, нещата стоят по друг начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!