Поредният банков скандал във Великобритания създава сериозни неприятности за водещи фигури в британските политически среди и едновременно с това задълбочава недоверието на британците към банкерското съсловие, пише днес вестник "Уолстрийт джърнъл".
Бурята около манипулациите на важен лихвен еталон, която вече принуди шефа на банка "Барклис" Боб Даймънд да подаде оставка, ще усложни избора на нов шеф на "Банк ъф Ингланд", тъй като в аферата се оказа замесен и служител на централната банка.
Скандалът създава главоболия както за британските консерватори, така и за традиционните им опоненти, лейбъристите, които бяха на власт, когато банки са манипулирали т. нар. ЛИБОР - лихвата, при която лондонски банки си заемат пари и която се използва като еталон за финансовите пазари.
Скандалът се усложнява допълнително от факта, че след избухването на финансовата криза някои големи британски банки бяха спасени от удавяне с парите на данъкоплатците, посочва вестникът.
На всичкото отгоре се оказа, че Пол Такър -
високопоставен служител и потенциален бъдещ управител на Банк ъв Ингланд, е замесен в скандала
с манипулирането на лихвите с твърдения, че именно той е оказвал натиск върху "Барклис" да манипулира данните, които се използват при формирането на ЛИБОР. "Банк ъф Ингланд" засега отказва коментар във връзка с твърденията по адрес на Такър.
Ако се докаже, че Такър е замесен, скандалът ще рикошира и върху лейбъристите, чиито министри през 2008 г. "неведнъж изказваха недоумение защо "Барклис" представя толкова завишени данни в сравнение с предишни периоди - за лихвите, при които заема пари на междубанковия пазар.
Британският министър на финансите Джордж Осбърн доля масло в огъня, като заяви в интервю за списание "Спектейтър", че лейбъристите "са очевидно замесени" в натиска, оказван върху "Барклис" да манипулира данни, свързани с дейността на банката.
Проблеми възникват и за сегашния премиер Дейвид Камерън,
тъй като според британската общественост консерваторите и самият премиер са в прекалено тесни отношения с банките.
При това тези съмнения се появяват в момент, когато Камерън трябва да действа изключително деликатно, тъй като банките са в основата на всички мерки за преодоляване на икономическата криза в страната.
Лейбъристите побързаха да припомнят, че през 2008 г. Камерън е настоявал за облекчаване на регулаторния режим на финансовите пазари.
"Ню Йорк таймс" посочва, че Боб Даймънд не спести на парламентарната комисия факта, че регулаторните органи и в САЩ, и във Великобритания неведнъж са били предупреждавани за някои съмнителни елементи в процедурата по определяне на ЛИБОР.
Според Даймънд нито едно от тези предупреждения не е довело до намеса в дейността не само на "Барклис", а и на няколко други банки, за които има съмнения, че умишлено са занижавали данните за цената на получавани от тях заеми на междубанковия пазар.
В крайна сметка се оказа, че без да споменава каквито и да било подробности за евентуални договорености между британското правителство, "Банк ъф Ингланд" и "Барклис" през 2008 г., Боб Даймънд накара членовете на комисията по финанси на долната камара на парламента да се чувстват неловко при задаването на неудобни въпроси, пише вестник "Индипендънт".
"С някои изключения въпросите, които задаваха членовете на парламента, разкриваха недостатъчна информираност, недостатъчна острота, прекалена емоционалност и партизанщина", коментира вестникът.
А това е просто доказателство, че парламентарното разследване на аферата няма да доведе доникъде и затова се налага съдебно разследване.
Днес се очаква британският парламент да гласува дали да бъде създадена парламентарна комисия, както предлага Камерън, или съдебна комисия, както предлага лидерът на лейбъристите Ед Милибанд, за разследване на опитите за манипулиране на еталонната лихва, съобщи "Уолстрийт джърнъл".
Повече финансови новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!