К редиторите в Европа и Япония започват да се бунтуват срещу централните банки заради политиките им на отрицателни лихвени проценти, а една от водещите германски финансови институции отиде и по-далеч, обявявайки, че ще прехвърли привлечените от нея средства в сейфове, пише „Файненшъл Таймс” (The Financial Times).
Последното понижение на лихвените нива на ЕЦБ беше обявено през март тази година, включително и отрицателен процент за депозитите на банките от минус 0,4% - вижте във видеото.
Намерението на „Комерцбанк“ (Commerzbank) да депозира привлечените средства в скъпоструващи сейфове вместо в Европейската централна банка, бе оповестено едновременно с предупреждението на най-голямата финансова група в Япония, контролираната от „Мицубиши” (Mitsubishi UFJ) BTMU, че ще напусне 22-членния клуб на първичните дилъри, които търгуват с японски суверенен дълг.
Месеци наред ЕЦБ и Банката на Япония прилагат отрицателни лихвени проценти в опит да накарат кредитните институции да отпускат повече заеми.
С тази политика търговските банки реално биват таксувани за парите в наличност, с които разполагат. В резултат печалбите им намаляват.
Особено недоволни са германските финансови институции, които обвиняват президента на ЕЦБ Марио Драги, че наказва тези, които спестяват, като по този начин подрива бизнес модела на търговското банкиране.
По данни на централната банка на Германия през миналата година отрицателните лихвени проценти са стрували на германските финансови институции 248 милиона евро.
Междувременно „Уолстрийт Джърнъл” (The Wall Street Journal) съобщи, че известният спекулативен инвеститор Джордж Сорос неотдавна е вложил сериозни суми в злато.
Металът традиционно се използва за хеджиране на рисковете от сътресения на капиталовите пазари, каквито могат да бъде причинени от повишаване на лихвените нива.
Светът изглежда е попаднал в капана на нулевите лихви
„Уикилийкс“: „Панамските документи” са финансирани от САЩ и Сорос
Сорос е дал 6 млн. долара за кампанията на Хилари Клинтън
Официално програмата за количествени улеснения, с която ЕЦБ налива всеки месец по 80 млрд. евро във финансовия сектор на еврозоната, изтича през септември тази година. Тогава вероятно ще бъде преразгледана и цялостната парична политика на банката, включително и лихвените нива.
Фондът на Сорос - Soros Fund Management, който управлява активи за 30 млрд. долара, е продал пакети от акции и е купил дялове в борсово търгувани фондове (ETF), инвестиращи в злато.
Според „Уолстрийт Джърнъл” това, че Сорос се готви да се върне към борсовите спекулации е крайно тревожен сигнал, вероятно свързан и с проблемите на китайската икономика, и референдума за излизане на Великобритания от Европейския съюз, който ще се проведе на 23 юни. През последните години 85-годишният милиардер практически се беше оттеглил от активна дейност и се занимаваше с благотворителност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!