Н обеловият лауреат Мохамед Юнус, пионер на световното движение за микрокредитиране, който може да ръководи новото временно правителство на Бангладеш, беше отявлен враг на министър-председателя Шейх Хасина, която подаде оставка и избяга от страната, предаде Reuters.
Известен като "банкера на бедните", Юнус и основаната от него банка "Грамин" спечелиха Нобеловата награда за мир през 2006 г. за това, че помогнаха на милиони хора да се измъкнат от бедността, като предоставиха малки заеми на стойност под 100 долара на бедните хора в селските райони, които не могат да получат внимание от традиционните банки.
(Видеото е архивно: Индия обяви "висока степен на тревога" по границата си с Бангладеш)
През юни съдът му повдигна обвинения в присвояване на средства, които той отрича.
Оттогава неговият модел за отпускане на заеми вдъхновява подобни проекти по целия свят, включително в развити страни като Съединените щати, където Юнус основава отделна организация с нестопанска цел Grameen America.
Bangladesh new Prime minister will Dr Mohammad Yunus.
— 🌐³🅲🆉 🎮🤖 (@czverse) August 5, 2024
Muhammad Yunus is a Bangladeshi social entrepreneur, banker, economist and civil society leader who was awarded the Nobel Peace Prize in 2006 for founding the Grameen Bank and pioneering the concepts of microcredit and… pic.twitter.com/tV4ae0EXBK
С нарастването на успеха си Юнус, който сега е на 84 години, за кратко се опитва да направи политическа кариера, като през 2007 г. се опитва да създаде собствена партия. Но амбициите му бяха широко възприети като предизвикали гнева на Хасина, която го обвини, че "смуче кръв от бедните".
Критици в Бангладеш и други страни, включително съседна Индия, също твърдят, че микрокредиторите начисляват прекалено високи лихви и печелят пари от бедните. Но Юнус заяви, че лихвите са далеч по-ниски от местните лихвени проценти в развиващите се страни или от 300% лихви, понякога и повече, които понякога изискват лихварите.
През 2011 г. правителството на Хасина го отстранява от поста ръководител на Grameen Bank, като заявява, че на 73 години той е останал на работа след законоустановената пенсионна възраст от 60 години, независимо, че тя самата е била на 63 години по това време. Хиляди бангладешци образуваха човешка верига в знак на протест срещу уволнението му.
През януари тази година Юнус беше осъден на шест месеца затвор за нарушаване на трудовото законодателство. През юни съдът в Бангладеш повдигна срещу него и още 13 души обвинения в присвояване на 252,2 млн. так (2 млн. долара) от социалния фонд за работниците на основаната от него телекомуникационна компания.
Въпреки че не е вкаран в затвора по нито едно от двете дела, Юнус е изправен пред повече от 100 други дела за подкупи и други обвинения. Юнус отрича да е замесен и в интервю за Reuters заяви, че обвиненията са "много слаби, измислени истории".
"В Бангладеш не е останала никаква политика", заяви Юнус през юни, критикувайки Хасина. "Има само една партия, която е активна и окупира всичко, прави всичко, стига до избори по свой начин".
Той заяви пред индийската телевизионна компания Times Now, че в понеделник се отбелязва "вторият ден на освобождението" на Бангладеш след войната за независимост от Пакистан през 1971 г. след напускането на Хасина.
Юнус в момента е в Париж, където претърпява лека медицинска процедура, заяви неговият говорител и добави, че той се е съгласил с молбата на студентите, които водеха кампанията срещу Хасина, да бъде главен съветник на временното правителство.
Юнус е икономист, който преподава в университета в Читагонг, когато през 1974 г. в Бангладеш настъпва глад, който убива стотици хиляди хора и го кара да търси по-добри начини да помогне на огромното селско население в страната.
Тази възможност се появява, когато Юнус се натъква на жена в село близо до университета, която е взела заем от лихвар. Сумата била по-малка от един долар, но в замяна лихварят получил изключителното право да купува всичко, което тя произведе, на цена, определена от лихваря.
"За мен това беше начин за наемане на робски труд", казва Юнус в речта си при приемането на Нобеловата награда. Той открива 42 души, които са взели общо 27 долара назаем от лихваря, и сам им отпуска средствата - успехът на това начинание го подтиква да направи повече и да мисли за кредита като за основно човешко право.
"Когато дадох заемите, бях изумен от резултатите, които получих. Бедните винаги изплащаха заемите навреме.", казва той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!