Банда киберпрестъпници е откраднала 45 млн. долара само за часове, прониквайки в база данни на дебитни карти и източвайки след това банкомати по целия свят, предаде Асошиейтед прес.
Седем души са арестувани в САЩ във връзка със случая, който според прокурорите включва хиляди кражби от банкомати чрез фалшиви магнитни карти.
Предполагаемият лидер на американската група Алберто Юси Лахуд-Пеня е бил
убит в Доминиканската република миналия месец
Извършени са арести и в други страни.
Срещу задържаните са повдигнати обвинения, че са били част от нюйоркската клетка на бандата и са изтеглили 2,8 млн. долара от хакнати сметки за по-малко от ден.
Единият от заподозрените бил засечен от многобройни видеокамери за наблюдение, които заснели как раницата му постепенно набъбва, пълнейки се с банкноти.
Другите сами си правили снимки с огромни пачки, докато кръстосвали из Манхатън.
Прокурор Лорета Линч от Бруклин заяви, че отделните клетки получавали своя дял от парите и ги изпирали чрез скъпи покупки или ги изпращали накуп на глобалните лидери на бандата, но не уточни къде се намират те.
Според прокуратурата схемата включвала атаки срещу две банки - "Ракбанк" в Обединените арабски емирства и "Банк ъв Мускат" в Оман.
Хакерите се сдобивали с данните от дебитните карти,
елиминирали лимитите за теглене на пари, създавали ПИН-кодове за достъп и после изпращали мрежа от доверени хора, които бързо да изтеглят пари в различни градове.
Прокурор Линч определи това като "виртуален престъпен флашмоб". По думите й те можели да използват каквато и да е пластмасова карта - стара хотелска карта-ключ или кредитна карта с изтекъл срок , за да изтеглят пари в брой, стига да разполагат с данните за сметката и правилните кодове.
Имало е две отделни атаки - една през декември и една през февруари.
При втората са направени над 36 000 транзакции в целия свят и са откраднати около 40 млн. долара.
Линч не каза кой е бил мозъкът на атаките глобално, кои са били хакерите или къде са се намирали, тъй като разследването продължава. Арестуваните седем души в Ню Йорк са американски граждани, произхождащи от Доминиканската република, жители на Йонкърс и малко над 20-годишни.
Всички са се познавали, били са вербувани заедно, както е станало и с клетките в другите страни. Ако бъдат осъдени, ги заплашват 10 години затвор.
Правоохранителни органи в Япония, Канада, Германия, Румъния и 12 други страни са участвали в разследването. Арестите започнали през март.
Лахуд-Пеня бил намерен мъртъв с куфар, пълен с около 100 хил. долара в брой
Разследването на смъртта му се води отделно.
Прокурорът нарече престъплението масов банков обир на XXI в., достоен за сравнение с прочутия обир на "Луфтханза" в края на 70-те, за който е направен филмът "Добри момчета".
През 1978 г. 5,8 млн. долара в брой са откраднати от трезора на авиокомпанията на летище "Кенеди". Организатор е Джими Бърк, първообраз на ролята на Робърт де Ниро във филма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!