Б ританската медия Би Би Си разпространи репортаж за престъпленията на гръцката крайнодясна партия "Златна зора".
Материалът, озаглавен "Златна зора: Не казвай и дума или ще те изгоря жива", се позовава на свидетелства на жена, бивш поддръжник на неонацистката организация. Тя отишла на сбирка на партията, за да потърси подкрепа, след като била тормозена от мъж.
"Видях тояги и щитове, разказва жената пред репортер на Би Би Си. - Всички застанаха мирно, когато влезе лидерът. Говориха за пребиването на хомосексуални и цветнокожи хора".
Член на партията я посетил и ѝ отправил предложение - "можел
да счупи ръката и крака на някого за 300 евро.
Да запали кола за 1000 евро. Да вкара някого в болница за месец срещу 1500 евро".
"Не исках нищо от това и прекъснах контакта с тях", разказва свидетелката. По-късно функционерът се върнал и я предупредил да не казва нищо или ще я изгори жива.
Би Би Си се позовава и на сведение, дадено от пакистански имигрант, който твърди, че три пъти е бил намушкан с нож от членове на "Златна зора", но полицията не е направила нищо, не е започнала разследване и повече не го е потърсила след първоначалния разговор. Мъжът е убеден, че причината е, че е чужденец и признава, че се ужасява да излиза на улицата.
Доклад на гръцка организация, проследяваща насилието на расистка основа, сочи, че през 2012 г. в страната е имало 154 расистки атаки, а тази година броят им е 104. Двама имигранти са били убити.
Почти всеки инцидент се приписва на "Златна зора".
Защо тогава властите не са действали по-рано, пита Би Би Си.
Една от теориите е, че има тайно споразумение между партията и полицията. Данните от преброяването на гласовете на изборите миналата година сочат, че в някои райони на Атина всеки втори полицай е гласувал за "Златна зора".
Няколко високопоставени членове на полицията вече бяха отстранени от постовете им, а други напуснаха, при безпрецедентна чистка насочена срещу партията, след убийството на рапъра с леви убеждения Павлос Фисас от функционер на "Златна зора", припомня Би Би Си.
Според министъра на обществения ред Никос Дендиас обаче убийството на Фисас е
едва първият случай, при който може да се последи веригата на заповедите до най-високите ешелони на партията.
Всеки гражданин или политическа партия може да докладва за "Златна зора" пред върховния съд и да поиска да бъде обявена за престъпна организация. Фактът, че досега никой не го е направил, сочи, че не е имало достатъчно доказателства, обяснява той пред британската медия.
Дендиас отхвърля обвиненията, че властите са се задействали едва когато е убит бял гръцки гражданин. При всички случаи досега са били отваряни полицейски досиета, но за да твърдиш, че е създадена престъпна организация, трябва да имаш много ясни доказателства. Когато се появиха, действахме. И поехме голям политически риск.
Този риск явно се отплаща, коментира Би Би Си.
За първи път от изборите насам "Златна зора" губи подкрепа (до 6%),
сочат социологическите проучвания. Правителството се надява, че всекидневните разкрития за оръжия, иззети от домовете на заподозрени, ще обърнат настроенията срещу партията.
От "Златна зора" обаче настояват, че са политическо движение, което няма общо с престъпността, нито е свързано с убийството на певеца. Това, според тях, не е началото на края за партията, а за правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!