19-годишен студент беше изваден жив от развалините 91 часа след земетресението с магнитуд 7,2, което удари източната турска провинция Ван, съобщиха местните медии.
Мохамет, чиято фамилия не се съобщава, е бил затрупан при срутването на пететажна сграда в град Ерджис, най-пострадалия от труса град, съобщи телевизия НТВ.
Телевизионни репортажи показаха как спасителите изваждат изтощеното момче, което бе откарано в болница.
Вчера спасителите извадиха живи изпод развалините още един студент и две млади учителки. 185 души са били извадени живи изпод развалините досега.
Броят на жертвите от труса достигна 523 души, съобщи днес Службата за реакции при бедствия и извънредни положения. Ранените са 1650.
Близо 2300 сгради са били разрушени.
Осигуряването на подслон за хилядите семейства, които останаха без домове се превърна
в основен приоритет за турските власти, след като шансовете за откриване на още оцелели четири дни след труса все повече намаляват.
В най-силно пострадалия от земетресението град Ерджиш с население от 100 хил. души хората изразиха недоволството си в сряда, след като се редиха на опашка, за да получат палатки след дълга дъждовна нощ и сняг на сутринта.
"Хората са мокри и се разболяват. Чакахме на опашка четири дни и нищо. Наближава редът ни, а те казват, че палатките са свършили. Имаме 10 деца в семейството и те започват да се разболяват. Всеки има нужда от палатка, идва снегът. Това е бедствие", заяви турски гражданин, чиято къща е пострадала сериозно от земетресението.
Спасителните екипи продължават да издирват оцелели на места, но на други преустановиха дейността си. Майка с бебе бяха извадени мъртви от една сграда през нощта, разказват свидетели.
Изтощени роднини стоят пред разрушените сгради с надеждата любимите им хора да бъдат намерени.
Оцелелите се събират около запалени огньове, тъй като температурите паднаха значително. "След 15 дни половината от хората тук ще умрат, ще замръзнат", заяви един от оцелелите.
Въпреки че някои семейства остават под открито небе, малко от тях са готови да напуснат земята си, като предпочитат да се придържат към обещанията за получаване на временни къщи до шест седмици.
Няколко държави отговориха на призивите на Турция за помощ в осигуряването на палатки, временни къщи и контейнери.
Сред тях бе и Израел, въпреки обтегнатите отношения между правителствата на двете страни.
Бедствието би могло да бъде шанс за правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган да покаже на кюрдите колко държи на тях, посочва Ройтерс.
Със спечелването на трети пореден мандат през юни Еррдоган възнамерява да промени конституцията с такава, която ще стимулира демократичните ценности и включително ще се заеме с проблемите на кюрдското малцинство в страната.
Над 40 хил. души загинаха през последните три десетилетия при сепаратистки бунтове, като миналата седмица кюрдски бунтовници убиха 24 турски войници. САЩ, Европейският съюз, както и Турция смятат сепаратистката бунтовническа група ПКК за терористична организация.
Някои жертви на земетресението обвиниха управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган, че реагира бавно и че предоставя помощите на своите поддръжници.
В сряда вечерта по турските телевизии бе излъчена съвместна програма за набиране на средства за пострадалите от земетресението, която събра сума в размер на около 62 млн. лири (34,7 милиона долара).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!