Европейската комисия (ЕК) даде зелена светлина за приемането на Хърватия в Европейския съюз (ЕС) от 1 юли 2013 г., съобщиха информационните агенции, цитирайки изявление на председателя на комисията Жозе Мануел Барозу.
ЕК реши да предложи на Съвета на министрите на ЕС да бъдат затворени и последните четири глави от общо 35 в преговорите с Хърватия за присъединяването й към съюза, се казва в изявлението на Барозу.
Това отваря пътя за присъединяването на Хърватия към ЕС от 1 юли 2013 г., ако датата, предложена от ЕК, бъде потвърдена от Съвета, отбелязва Барозу.
Министрите на външните работи на 27-те членки на съюза са приканени
да дадат на свой ред одобрението си на 21 юни,
няколко дни преди срещата на високо равнище на европейските ръководители, съобщиха дипломатически източници в Брюксел.
Така Хърватия ще стане втората страна, произлязла от бивша Югославия, която се присъединява към ЕС, след Словения, която стана член на съюза през 2004 г.
Преговорите с Хърватия от дълго време буксуваха заради глава "Правосъдие".
ЕС изискваше от Заграб да отбележи напредък в областта на борбата срещу корупцията, преследването на военнопрестъпници и сътрудничеството с Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, както и да извърши реформа в правосъдието, която да осигури независимост на магистратите.
"Не вярвах, че хърватите ще успеят да постигнат това.
Но за една година те напълно реформираха съдебната си система по необратим начин", коментира еврокомисарят по правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг.
Ще продължим по пътя на реформите, увери хърватският премиер Ядранка Косор, цитирана от АФП.
Тя заяви, че с предложението си към страните членки, Европейската комисия е признала всички усилия, положени от хърватското правителство, и резултатите, постигнати от Хърватия, по време на процеса на преговори за присъединяване.
Косор е разговаряла по телефона с Барозу, който я е поздравил за този "исторически ден", се отбелязва в съобщение от кабинета на хърватския премиер.
Това е "велик ден, защото отваря нова страница от нашата история", заяви хърватският президент Иво Йосипович в специално интервю за агенция АФП, дадено преди съобщението на комисията.
"Европа няма да бъде цялостна, докато към нея не се присъединят всички страни от Югоизточна Европа, подчерта Йосипович.
Той изрази накрая увереност, че сънародниците му ще отговорят с "да" на референдума за присъединяването на страната към ЕС. Допитването ще бъде свикано месец след подписването на договора за присъединяване между Загреб и ЕС, съобщава АФП.
Британският премиер Дейвид Камерън също заяви, че днес е исторически ден за Хърватия и страната се приближава по-близо до Европейския съюз.
Камерън призна, че Великобритания наблюдава с възхищение политическите решения, взети от Хърватия през последните 10 години. Той добави, че Загреб все още е изправен пред много предизвикателства.
ЕК приключи днес преговорите с Хърватия, работата е завършена - отбеляза на брифинг в Брюксел комисарят по разширяването Щефан Фюле. - Сега страните от ЕС трябва да решат дали може преговорите да се считат за приключени и да се подпише договор за присъединяване".
Хърватия трябваше да докаже, че е поела по пътя на промените необратимо.
Предстои строго наблюдение
и съставянето на доклади до момента на приемането на страната в ЕС, отбеляза Фюле.
Комисарят посочи, че пътят на Хърватия към ЕС започна през октомври 2005 г., като през това време страната е извършила сериозни промени към осигуряване на върховенство на закона и към пазарна икономика.
Тези преговори ускориха реформите, макар да не бяха единствената причина за тях, коментира Фюле. По неговите думи всички в Хърватия трябва да се гордеят с постигнатия резултат, чиито плодове ще берат скоро.
Виждам перспектива до края на годината Европейската комисия да започне преговори за присъединяване към ЕС със страни от Западните Балкани, например с Македония, където имаше успешни парламентарни избори, каза още Фюле.
Той коментира, че моментът за Македония сякаш настъпва и изрази очакване Атина и Скопие да го използват, за да постигнат решение, както и препоръчва ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!