На 20 юли двама възрастни турски генерали от запаса бяха изправени пред съда като част от група от 86 души, обвинени в планиране на преврат срещу правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган от сенчеста крайно дясна организация.
Планът на организацията "Ергенекон" е един от многото фактори, които обтегнаха отношенията между проислямското правителство на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) и просветските въоръжени сили в страната.
Ето някои въпроси и отговори относно делото:
За какво се отнася процесът срещу "Ергенекон"?
Прокурорите обвиняват групата в заговор за създаване на хаос чрез бомбени атентати и покушения в цяла Турция, които да накарат турската армия да осъществи преврат срещу правителството на Ердоган.
Случаят излезе наяве преди две години, когато при полицейска акция в къща в Истанбул бяха намерени експлозиви. Почти 200 души, включително о.з. и активни военни офицери, адвокати, академични представители и политици, бяха обвинени в членство в "Ергенекон" (организацията носи името на митична долина, където живели древните турци).
Делото може да продължи месеци или дори години.
Защо делото е важно?
Съдебният процес отразява борбата за надмощие между правителството на ПСР, чиито корени са в политическия ислям, и светския елит, включително. генерали, съдии и професори.
Твърдолинейните привърженици на светския ред обвиняват ПСР в опити да подкопае основополагащите принципи на републиката като въведе исляма в обществения живот.
ПСР отхвърля нападките и дава за пример усилията си за либерални реформи, насочени да осигурят членство в ЕС, положени след спечелването на властта през 2002 г.
Турция е привлякла доста инвестиции предвид перспективата за присъединяването си към ЕС, но периодичните
колебания в политическата и институционалната стабилност обременяват турската икономика.
Турската лира в момента се продава на най-висока стойност през последните седем месеца, а акциите също са близо до най-високите си стойности за 2009 г.
Политическото състезание обаче е непредсказуемо. Медиите твърдят, че светските съдии лобират за отстраняването на прокурори, свързани с делото "Ергенекон". Спорът заплашва да доведе съда до патова ситуация с негативни последици за инвеститорите.
Какво казва армията?
Армията отрича каквито и да било връзки с "Ергенекон" и съдейства на разследването - знак, че може би има интерес да премахне нежеланите елементи от редиците си. Въоръжените сили също така отричат медийните твърдения, че са свързани с опити за дискредитиране на ПСР.
Арестите на о.з. генерали и активни офицери са прецедент в Турция, където армията е свалила четири избрани правителства през последните 50 години и дълго се наслаждава на недосегаемия си статут поради обществената подкрепа, с която се ползва.
Ще помогне ли делото на кандидатурата на Турция за ЕС?
Делото изглежда като важен изпит за демокрацията в Турция, където армията упражнява значително политическо влияние зад сцената.
След като ПСР дойде на власт през 2002 г., Турция спази изискването за членство в ЕС да ограничи властта на армията.
Съдебният процес предлага възможност да бъдат разкрити мъглявите дейности на "дълбоката държава" - тайните елементи в силите за сигурност и държавната бюрокрация. Тези сили се противопоставят на либералните и демократични реформи, имащи за цел да направят турските институции по-прозрачни и отговорни за действията си.
Въпреки това ЕС също повдигна въпроси за честността на делото, особено що се отнася до правата на обвиняемите. Много открити опоненти на правителството бяха изкарани от леглата си посред нощ, за да бъдат освободени само дни по-късно без да има повдигнати обвинения към тях.
Правителството е под голямо напрежение да докаже, че делото не е лов на вещици срещу светските му противници, както твърдят много критици. Общественото мнение по въпроса е доста разединено.
Има ли риск от голяма конфронтация?
Правителството на партията на Ердоган, което се радва на широка популярност, изглежда има предимство в борбата за надмощие със старата светска власт. Наблюдателите обаче казват, че делото има потенциал да причини нестабилност, ако прокурорите прекалят.
Закон, приет в последната вечер на парламентарната сесия, отвори вратата за гражданските съдилища да могат да решават по случаи, в които униформени са обвинени в престъпления срещу правителството, конституционни нарушения или опити за преврати.
Някой турски медии твърдят, че правозащитни организации се готвят да използват новия закон срещу бившия началник на Генералния щаб генерал Яшар Бююканът, смятан за твърдолинеен секуларист. Такъв сценарий може да провокира армията да заеме по-открита политическа позиция.
Малцина обаче са тези, които вярват, че има опасност от преврат, частично защото ПСР е много популярна. Армията отдавна е най-уважаваната институция в Турция и една намеса би могла да разруши този статут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!