Започва строежът на "Южен поток" в Сърбия
Източник: ЕПА/БГНЕС
5

В Сърбия днес се дава старт на строителството на сръбската отсечка от газопровода "Южен поток" на руската държавна компания "Газпром".

Тържественото начало ще бъде дадено във Войводина, в Шайкаш, където ще бъдат подписани три споразумения - за транспорт на газ през Сърбия, за финансирането на сръбската отсечка и специален договор с правителството на Сърбия.

Газопроводът "Южен поток" ще струва 16 милиарда евро и ще пренася руски газ през тръба под Черно море и по суша през България, Сърбия и Унгария до потребителите в Западна Европа.

Стойността на дейностите по газопровода в Сърбия е оценена на 1,9 милиарда евро, съобщават сръбските медии.

Това е една от най-ценните инвестиции в Сърбия през последните няколко десетилетия, смята сръбското правителство.

Изграждането на отсечката на Южен поток" в Сърбия, която е 421 км, се очаква да даде работа на 25 000 души, съобщи сръбската държавна телевизия РТС.

С изграждането на газопровода Сърбия ще се превърне в транзитна страна като от транзитни такси в началото се очаква прилив от 200 милиона евро, посочва телевизията. Първите тръби на газопровода ще бъдат заварени днес в село Шайкаш, Войводина.

Газопроводът ще влезе в Сърбия при Зайчар, а ще излезе край Суботица.

Планирано е работите да бъдат извършени от сръбски компании. Също така се водят разговори за изграждане на допълнителни отсечки към Република Сръбска в Босна и Херцеговина и към Македония.

Церемонията по началото на строителството ще бъде наблюдавана от "Двореца Сърбия" в Белград от сръбския президент Томислав Николич, сръбския премиер Ивица Дачич, министрите на енергетиката на Русия и Сърбия Александър Новак и Зорана Михайлович, председателя на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер и генералния директор на "Сърбиягаз" Душан Баятович.

Президентът на Русия Владимир Путин изпрати приветствие до участниците и гостите на тържествената церемония, посветена на началото на строителството на участъка на газопровода "Южен поток" на територията на Сърбия , съобщи ИТАР-ТАСС.

Путин подчерта, че строителството на този газопровод ще внесе съществен принос за укрепването на международната енергийна сигурност, предаде прес-службата на Кремъл.

Това е важно събитие не само за Сърбия и страните от Балканския полуостров, но и за целия европейски континент, се казва в приветствието на руския президент.

"Южен поток" ще съедини по дъното на Черно море най-богатите находища на руски газ с основните пазари в югоизточна Европа, отбеляза Путин.

По думите на руския президент безпрецедентното по мащабите си строителство на тръбопровода ще привлече в Сърбия и други страни от региона значителни инвестиции, ще позволи да бъдат създадени нови работни места, ще съдейства за бъдещото социално-икономическо развитие.

Стартът на строителството на "Южен поток" ще бъде даден по-късно днес в Сърбия.

"Южен поток" ще премине през територията на България от Черно море (пристанище Варна) до границата на Сърбия от изток на запад, с дължина 540,8 км. Дължината на морската част на "Южен поток", който ще доставя руски газ в Европа, е над 900 км.

Строежът на "Южен поток" в България започна на 31 октомври.

Тогава родният премиер Пламен Орешарски заяви след среща с ръководството на "Газпром" в София, че "българската страна няма да инвестира нито лев в този проект, но параметрите са направени така, че те са изгодни за нас".

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 3 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 5 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 6 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 6 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Любопитно Преди 7 часа

През май срещу рапъра бе заведено дело по обвинения в сексуален трафик и рекет

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 7 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 8 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 8 часа

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 9 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 9 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 10 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 10 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 10 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 11 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 12 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари