"Президентът Христофиас е в безизходица" пишат вестниците, като изтъкват, че държавният глава на Кипър обмисля ремонт на своя кабинет, докато Демократическата партия ДИКО настоява за правителство на широка основа и е обсъждала тази идея с другата представена в коалиционния кабинет партия - АКЕЛ.
Трагедията във военноморската база недалеч от Лимасол, при която загинаха 13 души, а 61 бяха ранени, вчера бе тема на остри дебати в Националния съвет на Кипър.
От една страна президентът Христофиас е подложен на критики за взетото от него нетрадиционно решение да внася електричество от Северен Кипър (държавата, призната единствено от Анкара).
Кипър е с
режим на тока и водата,
тъй като при взривовете бе разрушена най-голяма електроцентрала в южната част на острова.
От друга страна партиите от опозицията и хиляди кипърски гърци гневно настояват за оставки на президента и правителството защото вярват, че виновни за трагедията са именно политиците и кабинетът, които не са се вслушали в призивите на командването на военноморските сили и базата контейнерите с взривилите се боеприпаси да бъдат изнесени от острова.
Кипър конфискува под натиска на Съединените щати мунициите от кораб, плаващ от Иран за Сирия през 2009 г. в нарушение на санкциите на ООН. 98-те контейнери, чието съдържание така и не беше разкрито, бяха складирани на открито в базата, независимо от обичайните жеги през лятото на средиземноморския остров.
Вчера се появи нова информация за състоянието на избухналите контейнери. Официални документи, с които разполага АП, показват, че високопоставени военни представители са знаели няколко дни преди експлозията, че
част от барута в един от контейнерите може да е бил избухнал.
Протоколи от среща на висши военни представители и тогавашния министър на отбраната само няколко дни преди експлозията показват, че един от контейнерите е бил деформиран.
Президентът на републиката Димитрис Христофиас официално се извини миналата седмица за инцидента и призова населението към спокойствие.
Резултатите на проучване на в. "Филелефтерос", огласени през уикенда, показват, че според една трета от кипърските гърци Христофиас трябва да се оттегли от поста на държавен глава.
Междувременно
външният министър Маркос Киприану подаде оставка,
като поясни, че се оттегля заради политическа чувствителност, а не заради политическа вина.
Киприану е влиятелен член на Демократическата партия, по-малкия партньор в правителствената коалиция, която изглежда все по-уязвима на фона на нарастващия обществен гняв заради експлозията на 11 юли, коментира Ройтерс.
Министърът на отбраната и началникът на Националната гвардия подадоха оставки още на 11 юли.
В момента текат две разследвания на инцидента, включително ръководено от полицията наказателно дело.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!