В Турция се надигна вълна от възмущение срещу зверското убийство на 20-годишна студентка в град Тарсус (окръг Мерсин, Южна Турция). В много градове бяха организирани многобройни демонстрации, има и призиви за връщане на смъртното наказание.
Студентката по психология Йозгеджан Аслан е била убита, а после изгорена от шофьора на микробус, работещ като маршрутно такси, с който пътувала от университета към дома си.
Момичето бе обявено за изчезнало на 11 февруари, а тялото му беше намерено два дни по-късно в река в родния му град Тарсус.
Според информации в местния печат, след като всички пътници слезли от маршрутката и в нея останала само Йозгеджан, 26-годишният шофьор Ахмет Супхи Алтъндьокен решил да промени маршрута и откарал момичето на непознато място, за да опита да я изнасили. Студентката оказала съпротива и използвала сълзотворен газ срещу нападателя, но той я наръгал с нож неколкократно и я ударил с железен прът, което довело до смъртта ѝ.
Шофьорът отрязал пръстите ѝ, след което скрил тялото в микробуса и отпътувал към дома си. После помолил баща си и 20-годишния Ф. Г. за помощ, с които изгорили тялото и го захвърлили в гориста местност.
На 12 февруари жандармерията спряла микробуса за проверка и при претърсването били открити следи от кръв и шапка. Бащата на Йозгеджан разпознал шапката ѝ и Ахмет Супхи Алтъндьокен и съучастниците му.
Тримата заподозрени са направили признания. Срещу тях са повдигнати обвинения и са поставени под арест.
След откриването на тялото и погребението на Йозгеджан в петък, в следващите дни
хиляди хора излязоха на протестни демонстрации в големите градове на Турция,
за да изразят гнева си и най-вече да осъдят тревожното нарастване на насилието срещу жени в страната. В тях участваха огромен брой жени, но те бяха подкрепени и от много мъже. В неделя на истанбулския площад „Галатасарай“ дори се състоя демонстрация само на мъже под надслов „Мъжете протестират“.
Дружествата за защита на правата на жените призоваха туркините да носят траурни дрехи, а социалните мрежи преливат от съобщения, призоваващи жертвите да излязат от мълчанието, обединени под ключовите думи #sendeanlat (#и ти разкажи, на турски език).
Демонстрациите в знак на възмущение от убийството
придобиха политически обрат.
Лидерът на основната опозиционна партия обвини за увеличаването на проявите на насилие срещу жени религиозния „морал“ и „манталитет“ на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ (ПРС).
ПСР дойде на власт, изтъквайки, че моралът е понесъл тежки удари, но демокрацията и моралът изгубиха много кръв през последните години, каза лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган често прави изказвания по повод на жените, които предизвикват полемика. Наскоро той обяви, че равенството между мъжете и жените е противоестествено. Според дружествата за защита на правата на жените убийствата на жени са се увеличили рязко през последните 10 години, достигайки близо 300 случая през 2014 г. Според доклад на министерството за семейството и социалната политика 40% от жените са подложени на насилия от страна на съпруга си или на друг член на семейството.
Ердоган осъди в „Туитър“ жестокото убийство и заяви, че лично ще следи съдебното дело по случая,
за да се увери, че извършителят на престъплението ще получи най-тежко наказание, посочва в. „Акшам“.
Премиерът на Турция Ахмет Давутоглу заяви след заседание на Министерския съвет, че „не Йозгеджан е била убита, а съвестта на човечеството“ и обеща, че правителството ще вземе мерки за предотвратяване на такива зверства в бъдеще, пишат вестниците „Хюриет“ и „Йени шафак“. Правителството вече е започнало работа по някои от стъпките. Предвижда се например в средствата за масов транспорт като маршрутки, автобуси, таксита и служебни коли да бъде поставена алармена система, така че пътниците да могат да сигнализират, когато са в опасност. Във всяка от колите ще има също джипиес устройство и паник бутон. На път са и законови изменения, чрез които ще бъдат увеличени наказанията за серия престъпления.
Съветът за медиен надзор пък ще разглежда по-внимателно реакциите на гражданите във връзка с телевизионни предавания и ще завиши контрола върху състезателни програми като конкурси за красота, за таланти и т.н.
В. „Тюркие“ публикува на страницата си в интернет анкета, в която по повод убийството на Йозгеджан Аслан задава въпроса дали в
Турция трябва да бъде върнато смъртното наказание.
Досега положителен отговор дават приблизително 93% от читателите на вестника спрямо около 7 на сто, които се обявяват против.
Смъртното наказание в страната беше отменено през 2004 г.
Някои министри също открито споменаха идеята за връщане на смъртното наказание, което бе премахнато в Турция през 2004 г. Не като министър, а като жена и майка мисля, че престъпления от този род могат да бъдат наказвани със смъртно наказание, заяви министърът на семейството и социалната политика Айшенур Ислам.
Под петиция в интернет, в която се настоява за смъртно наказание на предполагаемите убийци на Аслан, са събрани близо 750 хил. подписа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!