Сръбският премиер освиркван и замерян с камъни в Сребреница
Сребреница   
Източник: ЕПА/БГНЕС

С ръбският премиер Александър Вучич бе улучен с камък в лицето по време на възпоменателната церемония в Сребреница и бе леко ранен, съобщи електронното издание на вестник "Блиц".

Вучич и придружаващите го лица бяха евакуирани и са на път към Белград, допълва вестникът.

На входа на гробището, където са погребани тленните останки на жертвите, разгневено множество хора проби защитната ограда и се насочи към Вучич и придружаващите го.

Към делегацията от Белград полетяха камъни, бутилки, обувки,

пише "Блиц".

"Беше страшно, замерваха ни с каквото намерят", каза пред "Блиц" член на делегацията.

"Множеството викаше: "Четнико, върви си в къщи!" Премиерът бе улучен от камък в лицето, ранен е, но леко, каза източникът на "Блиц".

В Мемориалния център Поточари в Босна и Херцеговина днес се отбелязва 20-ата годишнина от клането на 8000 босненски мъже и момчета в Сребреница през юли 1995 г.

Там ще бъдат погребани тленните останки на 136 новоидентифицирани жертви, съобщиха информационните агенции.

В памет на жертвите от Сребреница 11 юли е ден на траур в босненската Мюсюлманско-хърватска федерация, а по решение на ЕП европейските страни го отбелязват като Ден в памет на геноцида.

Американски президент Бил Клинтън, управлявал в периода 1993 - 2001 г., ще води за възпоменателната церемония делегацията на САЩ, в която са и бившият държавен секретар Мадлин Олбрайт, конгресмени и сенатори.

Кметът на Сребреница Чамил Дуракович потвърди, че на церемонията ще присъстват президентите на Словения, Хърватия, Черна гора и Македония.

Почитта си към жертвите ще засвидетелстват и турският премиер Ахмет Давутоглу, сръбският му колега Александър Вучич, албанският премиер Еди Рама, хърватският външен министър Весна Пусич и косовският вицепремиер Хашим Тачи, българският външен министър Даниел Митов и македонският му колега Никола Попоски, съобщи агенция Фена.

Йорданската кралица Нур, британската принцеса Ан и няколко външни министри от ЕС също ще бъдат сред очакваните 50 000 души, които ще почетат паметта на над 8000 мюсюлмански мъже и момчета, убити от босненските сръбски сили в Сребреница през 1995 г.

Над 2000 полицейски служители, включително 1200 от Република Сръбска, ще се грижат за сигурността по време на церемонията, а около 350 полицаи ще бъдат в услуга на гражданите и делегациите.

Клането в Сребреница бе признато от Международния трибунал и Международния съд в Хага за геноцид. Всяка година на 11 юли в Мемориалния комплекс Поточари се погребват новите идентифицирани останки на жертвите от клането в Сребреница, ексхумирани от масови гробове. Досега там са намерили вечен покой 6241 жертви, а 230 са погребани индивидуално извън центъра по желание на семействата им.

Нападението на защитената от ООН зона Сребреница от босненските сръбски сили започва на 6 юли 1995 г. и завършва пет дни по-късно с влизането на босненските сръбски сили, водени от Ратко Младич, в града. По това време в града бе разположен холандски батальон от силите на ООН. До 19 юли войниците под командването на Младич избиха систематично около 8000 мюсюлмански мъже и момчета и за два дни депортираха около 30 000 жени и деца.

През ноември 2004 г. правителството на босненската Република Сръбска се извини на семействата на босненските мюсюлмани, пострадали в Сребреница, като констатира, че там е било извършено "престъпление в големи размери".

В началото на 2006 г. сръбското правителство осъди всички военни престъпления в бивша Югославия, а четири години по-късно сръбският парламент прие декларация, в която осъди клането в Сребреница.

През 2007 г. Международният трибунал за военните престъпления в бивша Югославия произнесе присъда, в която определи клането в Сребреница като геноцид. Резолюции за Сребреница, с които се потвърждава присъдата на трибунала, приеха и парламентите на

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

Да помогнем на Галя: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да пребори рака

България Преди 2 часа

Последната ѝ надежда е скъпоструващо лекарство, за което лекарите, макар и трудно, успели да уговорят доставка от Америка

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 2 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 3 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 500 ранени

Свят Преди 4 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 4 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 5 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Посрещнаха с аплодисменти Зеленски на площад &bdquo;Свети Петър&rdquo; във Ватикана</p>

Тръмп и Зеленски разговаряха преди погребението на папа Франциск

Свят Преди 5 часа

Двамата са се договорили да проведат допълнителни разговори след церемонията

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

Георг Георгиев: Папа Франциск остави следа в сърцата и душите ни

България Преди 5 часа

Външният министър е част от българската делегация, която присъства на погребението на Светия отец в Рим

<p>Сбогом на един папа, рожден ден на една първа дама</p>

Мелания Тръмп отбелязва рождения си ден в деня на погребението на папа Франциск

Свят Преди 6 часа

Доналд Тръмп съобщи, че Мелания ще отпразнува личния си празник на борда на Air Force One

<p>Росен Желязков пристигна във Ватикана</p>

Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана

България Преди 6 часа

„Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България. Неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията“, заяви премиерът Желязков

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

Верижна катастрофа на АМ "Тракия"

България Преди 6 часа

Произшествието се е случило малко след 9:00 часа на 172-ри км

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта

Любопитно Преди 6 часа

Любовната надпревара продължава всеки петък от 20:00 ч. по NOVA

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Починала е обвинителката на принц Андрю - Вирджиния Джуфре

Свят Преди 7 часа

41-годишната жена е била намерена мъртва в дома си

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

"Краен егоизъм": Китай с остра реакция за митата на САЩ

Свят Преди 7 часа

Министърът на външните работи Ван И заяви, че Пекин стои на страната на международните правила