Г раждани, подкрепящи правителството на Македония, обявиха, че ще останат на палатков лагер пред македонския парламент и ще пазят демокрацията и изборната воля, съобщи сайтът МКД.
Членове сме на неправителствени организации. Ще останем тук колкото е необходимо, докато не бъде напълно премахната заплахата за държавните и националните интереси, заявил един от гражданите пред парламента. По думите му заплахата идва от опозицията и Сорос, които искат да заграбят властта без избори, във вреда на народа и в полза на чужди интереси. Те трябва да разберат, че народът е съзнателен и свободолюбив и няма да допусне реализирането на черни сценарии, каквито те желаят, казал демонстрантът.
В неделя, след голям антиправителствен протест, опозицията издигна палатков лагер пред сградата на правителството на Македония. Протестиращите заявиха, че няма да си тръгнат оттам, докато премиерът Никола Груевски не подаде оставка.
В отговор в понеделник управляващата партия свика свой миитинг. На него Груевски заяви, че има
„реален план за превъзмогване на сегашната криза,
създадена от Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ), и ще го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицията вече имат подготвен пакет от мерки за справяне със слабостите във всички сектори, в които има забележки. Със или без СДСМ положителните стъпки ще бъдат направени, а СДСМ и (председателят Зоран) Заев постепенно ще останат изолирани в деструктивните си действия“.
„Цялата концепция за този начин на действие на СДСМ се основава на твърдението, че изборите през 2014 г. не били редовни, поради което (депутатите от СДСМ) не влязоха в парламента и изпълниха този сценарий. Но забелязахте ли, че нямаше нито един запис, който да показва нередности на изборите през 2014 г. Всичко, което извадиха, с лъжливи приказки и монтирани записи, се отнасяше за парламентарните избори през 2011 г. и местните избори през 2013 г. Нищо за 2014 г., в която няма нито една жалба до Държавната изборна комисия. Къде са основанията за техните искания?“, запита Груевски, който добави и че близките му сътрудници Гордана Янкулоска, Миле Янакиески и Сашо Миялков са се оттеглили от постовете си в интерес на държавата, без никаква доказана вина.
Доказателство, че в Македония има демокрация според Груевски е, че протестите и критиките на Заев се представят по три телевизии с национален обхват, както и в много местни, регионални интернет портали и вестници. „Това доказва, че в Македония има свобода и демокрация, които ще продължи да надгражда и засилва в бъдеще“, каза той.
На вчерашния митинг на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ в Скопие премиерът Никола
Груевски предложи изход от кризата за себе си, а не за държавата,
коментират обаче за Дойче веле македонски анализатори. Те оцениха речта му като блед и неубедителен популистки опит за „спасяване на собствената кожа“ и саморазправа с лидера на опозицията. „Това е опит за показване на мускули пред международната общност – да покаже, че народът твърдо стои зад него. Груевски обаче забрави, че всички в държавата и извън нея знаят по какъв начин е доведен народът на митинга – с бомбардиране на партийните членове с есемеси, със заплахи и изнудване за задължително присъствие“, казва професор Йове Кекеновски, дългогодишен член на ВМРО-ДПМНЕ, който заради своите настоявания за реформи неотдавна бе изключен от партията.
Политическият анализатор Петър Арсовски оцени вчерашния митинг като опит на Груевски да покаже, че е силен и трябва да бъде включен в играта и да преговаря. Но според Арсовски това няма да промени нещата. „Груевски знае, че влиза в един тунел, от който има само един изход – техническо или някакво друго правителство, което ще донесе промяна“, обяснява Арсовски. Той допълва, че антиправителственият митинг в неделя е показал, че срещу премиера сега стои не само опозицията, а едно гражданско движение, което има ясни искания и смята, че не е достатъчно да се сменят играчите, ако играта остане същата.
„Трябва да сме сигурни, че в бъдеще такава авторитарна структура няма да може отново да слее партия с държава“, казва Арсовски. Той прогнозира мирен изход от кризата с формиране на правителство, в което най-големите партии ще си поделят постовете.
Според Кекеновски обаче с речта си на митинга Груевски е показал, че няма намерение да прави никакви отстъпки, като е потвърдил, че за него е по-важна неговата собствена позиция, отколкото грижата за бъдещето на народа.
СДСМ и неговите съюзници отказаха да признаят резултата от предсрочните парламентарни избори, произведени преди 13 месеца, твърдейки че Груевски и неговата партия ВМРО-ДПМНЕ са извършили изборни измами. Лидерът на СДСМ Зоран Заев също така обвини Груевски в незаконно подслушване. От няколко месеца Заев представя на пресконференции записи от подслушани разговори, за които казва, че са му били дадени от „патриоти“ в македонската разузнавателна служба. Записите, по думите на Заев, разкриват корупцията на най-високите нива на властта, включително лошото управление, злоупотребите с фондове, фалшивото криминално преследване на опоненти и дори опити за прикриване на убийства. Разкритията за тези записи хвърлиха Македония в най-тежката политическа криза от 2001 г., когато страната едва избегна гражданска война, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!