Нормалният живот в Кипър днес е замрял, докато тревогите кога и в каква степен банките ще отворят врати остави портмонетата закопчани, а магазините - празни, обобщава агенция ДПА.
Някакво раздвижване може да се види единствено в супермаркетите, където хората пазаруват само най-необходимото.
"Не сме имали клиенти през последната седмица. Кой ще си помисли да купува дрехи с ограничение от 100 евро на ден?", каза Елени Соломониду, чийто магазин за дрехи "Авраамидис" в центъра на Никозия работи от 1966 г.
Хората гледат да си нахранят семействата, допълни тя.
В цялата страна от уикенда насам банкоматите пускат само по 100 евро дневно от всяка банкова сметка, което кара хората и бизнеса едва да свързват двата края, посочва ДПА.
Банките ще бъдат отворени в четвъртък, но никой не е сигурен при какви ограничения
Около банковите клонове се засилват мерките за сигурност, за да се попречи на евентуални изблици на насилие.
Късно снощи правителството промени решението си в последния момент, след като бе обявило, че банките ще отворят врати днес - 10 дни, след като бяха затворени, за да се попречи на изтичане на капитали.
"Нашият текущ капитал е държан в залог от правителството и това е бедствие - повечето фирми не могат да платят на доставчиците или на служителите", каза Елена Томас от компанията "Еверест травъл".
По думите й повечето фирми имат сметки в Банката на Кипър - най-голямата в страната, където депозитите над 100 000 евро може да бъдат засегнати от загуби в размер между 30 и 40%. Точният процент все още не е известен.
Ситуацията с недостиг на пари в брой в Кипър е много по-различна от проблемите в съседна Гърция, когато Атина получи международна финансова помощ. Там банките останаха отворени по време на кризата, припомня ДПА.
Опашките пред банкоматите в Никозия намаляха, тъй като хората са се ограничили до разходи в рамките на дневното ограничение. Много компании също така спряха да приемат кредитни или дебитни карти.
Дълга опашка се изви пред една бакалия, след като се разпространи информация, че стоките на склад са на изчерпване в островната държава, която е силно зависима от вноса на храни.
Купувам само основното: мляко, хляб, малко зеленчуци, каза Сула Николау, майка на четири деца. Тя каза, че й е много трудно, тъй като освен да се осигури прехраната на семейството, трябва да се плащат и сметки. Зад нея на опашката е 70-годишната пенсионерка София Мавроматис, която каза, че може да си позволи да купува само хляб и леща.
Никога не съм искала от банката да ми издаде дебитна карта, така че сега аз и мъжът ми нямаме достъп до банковите ни сметки, каза Мавроматис.
Спасителното споразумение за Кипър предвижда страната да получи заем от 10 млрд. евро, а срещу това да преструктурира раздутия си банков сектор и да ликвидира втората по големина банка в страната - Лаики банк (Кипърската народна банка).
Закриването на Лаики банк вероятно ще остави над 8000 души без работа, а банковите операции, включително хиляди заеми и ипотеки - в неяснота.
"За една нощ загубих всичко - моята работа, моите спестявания и може би и дома си", каза служителят на Лаики банк Йоргос Димитрис. "Те изпробват модела за следващата страна, която ще се нуждае от спасителни заеми", каза той.
"Италия може да е следващата, всеки знае, че след това идва и Франция. Мислите ли, че Германия има пари да ги спаси със заеми?".
"Мисля, че е въпрос на време цялата система на еврозоната да рухне", каза служителят на Лаики банк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!