Русия и Турция ще работят заедно за разрешаването на сирийската криза, заяви днес руският президент Владимир Путин на съвместна пресконференция с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в Истанбул.
Путин посочи, че у Русия и Турция са се появили нови идеи за разрешаването на сирийския конфликт, но двете страни все още не могат да намерят общ подход по методите за слагане на край на кризата в Сирия.
Руският държавен глава също така заяви, че Сирия няма интерес да напада съседите си, а обстрелите в Турция от сирийска територия са били случайност.
Ердоган заяви, че заедно с Путин са дали нареждания на външните министри на двете страни да работят по-интензивно за разрешаването на сирийската криза. Искаме в Сирия да бъде възстановен мирът и стабилността, добави Ердоган.
Путин увери, че Русия не е защитник на режима на сирйския президент Башар Асад.
"Не сме закостенели защитници на сегашния сирийски режим. Казвал съм много пъти - не сме адвокати на сирийския режим. Тревожат ни други неща, например какво ще стане в бъдеще в тази страна", каза Путин на съвместната пресконференция с Ердоган.
Руският президент Владимир Путин пристигна днес в Турция на визита, която първоначално бе планирана за октомври, но отложена.
За посрещането му бяха предприети засилени мерки за сигурност в района на летище Ататюр, където бяха разположени полицаи от специалните части, снайперисти и сапьори, посочва Анадолската агенция.
Визитата на Путин се осъществява в момент на напрежение в отношенията между двете страни заради Сирия, отбелязва АФП. Турция застана на страната на сирийските бунтовници, докато Москва е един от последните защитници на президента Башар Асад и блокира системно проекторезолюции в Съвета за сигурност на ООН, осъждащи сирийския режим, посочва Франс прес. Агенцията припомня, че Русия изрази съпротивата си срещу искането на Анкара към НАТО за разполагане на ракети Пейтрът по турско-сирийската граница, изтъквайки, че това ще засили риска от разширяване на конфликта.
Русия и Турция имат намерение двустранният стокообмен да достигне 100 милиарда долара в следващите няколко години,
заяви Ердоган. Той добави, че в края на годината се очаква стокообменът между Русия и Турция да достигне 35 милиарда долара.
Русия е вторият основен търговско-икономически партньор на Турция, подчерта Ердоган.
Той отеляза, че
първата АЕЦ в Турция - Аккую, е най-големият руско-турски проект.
Турският премиер информира, че уставният капитал по проекта за АЕЦ Аккую (в окръг Мерсин, Южна Турция), която се реализира от руската държавна корпорация Росатом, ще се увеличи до 2,4 милиарда долара, а общият обем на инвестициите ще достигне 22 милиарда долара.
Путин заяви, че Русия изцяло ще финансира проекта за изграждане на атомната централа за над 20 милиарда долара.
Планира се АЕЦ Аккую да бъде изградена за 10 години - до 2022 г., отбелязва ИТАР-ТАСС. Днес "Росатом" и турското министерство на енергетиката и природните ресурси подписаха съвместен документ за реализирането на АЕЦ Аккую.
Владимир Путин не изключва варианта Русия и Турция да разширят възможностите на газопровода "Син поток", включително с излизане на пазари на трети страни.
По думите му в известен смисъл Турция става енергиен център за Европа, но "главен приоритет за нас е диверсифицирането на маршрутите за доставка на наши суровини на основните пазари".
Президентът отбеляза, че Русия вече е завършила строителството на газопровода "Северен поток" и скоро започва "Южен поток".
Сега се обсъждат както възможностите за технически разширяване на "Син поток", така и използването на мощностите на "Южен поток", посочи руският министър на енергетиката Александър Новак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!