Т рима депутати от управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР) обявиха, че напускат формацията, съобщава в. "Хюриет дейли нюз".
На партийно заседание късно вчера ПСР взе решение бившият министър на културата Ертугрул Гюнай, депутатът от Измир Ердал Калкан и депутатът от Анкара Халюк Йоздалга да бъдат наказани заради "техни устни и писмени забележки, стигматизиращи партията и правителството".
Тримата обаче подадоха днес оставки от ПСР.
Те ще се присъединят към бившия министър на вътрешните работи Идрис Наим Шахин, който също напусна управляващата партия след разкритията за корупция по върховете й.
Бившият културен министър Ертугрул Гюнай е високопоставена фигура, която привлече общественото внимание с критиките си в социалните медии по време на протестите заради парка Гези през лятото, припомня "Хюриет дейли нюз".
В изявление днес той обяви, че "пътищата му с ПСР" се разделят. Депутатът от Измир Ердал Калкан обяви оставката си в Туитър преди окончателното решение на дисциплинарната комисия на ПСР.
Той обвини премиера Ердоган, че не приема никаква вътрешна критика в партията.
Депутатът от Анкара Халюк Йоздалга изрази в изявление днес дълбока загриженост във връзка с корупционния скандал.
Йоздалга стана известен с призива си към президента Абдуллах Гюл да се намеси в ситуацията, която описа като "криза на държавата и демокрацията".
Йоздалга е бивш председател на парламентарната комисия по околна среда и водеше кампанията през 2009 г. за присъединяване на Турция към Протокола от Киото. Той е смятан за представител на "либералните" фигури в ПСР, пояснява "Хюриет дейли нюз".
Днес стана ясно, че един от двамата синове на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган е разследван за "създаване и принадлежност към престъпна организация с цел печалба” в рамките на корупционния скандал, който избухна в Турция, предаде RFI.
Билал Ердоган, който ръководи неправителствената организация „Турска фондация в служба на младите и образованието”, е заподозрян в извършване на сериозни нарушения.
Новината идва на фона на отстраняването Муаммер Аккаш - прокурор по случая, който заяви, че е бил възпрепятстван да изпълнява задълженията си и да извършва предвидени арести и обиски.
В сряда вечерта в Турция бяха разпространени слухове, че още 30 политици и техните близки са въвлечени в корупционния скандал.
Ден по-късно разследването все още няма нови заподозрени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!