Решаващата битка "за" или "против" конституционните реформи на референдума на 12 септември се премести от политическата арена в една много лична сфера - брачните обети между булката и младоженеца, пише "Хюриет дейли нюз".
Турският политик Дениз Байкал, бивш лидер на основната опозиционна сила - Народнорепубликанската партия (НРП) и твърд защитник на вота "Не" на референдума, беше вероятно първият, който свърза кампанията с бракосъчетанията.
В неделя Байкал беше кум на сватбата на сина на местен политик и похвали решението на младоженците да не кажат думата "Да" дори един на друг. Едиз Татъ, син на кмета на Буджа Ерджан Татъ, и неговата булка Вилдан Север, решиха да кажат "Приемам", само и само да не изговорят думата-анатема за опонентите на референдума - "Да".
Кумът Байкал похвали това решение, когато говори пред журналистите след церемонията. "В контекста на политическия въпрос за референдума и понеже не могат да си кажат "Не" един на друг, трябваше да кажат "Да", но младоженците използваха вместо това думата "Приемам". Нека въпросът не бъде разбиран неправилно: те казаха "да" само на встъпването си в брак," заяви Байкал, имайки предвид, че новобрачната двойка ще гласува срещу реформите на референдума.
Според адвоката Илхан Мехмет Елчин церемониите като тази в Буджа са с юридически обвързващ характер, тъй като няма записано правило, че булката и младоженецът трябва да кажат именно думата "Да" в потвърждение на встъпването си в брак, следователно използването на други думи не противоречи на закона за бракосъчетанията или на легалността на сватбата.
Сключването на брак зависи от някои формални условия, като това да се изправиш пред упълномощен служител на общината, да се подпишеш в регистър и да заявиш желанието си да се бракосъчетаеш по открит начин, понятен за всеки, заяви Елчин.
НРП и Партията на националистическото действие агитират своите симпатизанти да използват вот "Не" за предложените конституционни промени, докато управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), която изготви проекта за реформите, се опитва да спечели вот "Да". Прокюрдската Партия за мир и демокрация изцяло бойкотира процеса.
В понеделник Юджел Челикбилек, кметът на ПСР в истанбулската община Бейкоз, бракосъчета сина на Фатма Орманджъ, председателка на женската организация на ПСР в Бейкоз.
След като чу традиционните "Да" на булката и младоженеца, Челикбилек каза: "Очаквам да кажете "Да" и на референдума на 12 септември".
Изявлението разгневи Ерджан Саръкая, бащата на булката, и друг роднина. Двамата се спречкаха с Челикбилек, заявявайки "Не можете да правите политическа пропаганда тук". Присъстващите се намесиха, за да попречат спречкването да прерасне в сбиване.
Пред в. "Миллиет" след церемонията г-жа Орманджъ изрази гнева си както към кмета, така и към бащата заради това, че са разплакали булката на сватбения й ден заради политически въпрос.
Адвокатът Елчин се съгласи. Мисля, че е неправилно да се бъркаш на двойка, която изразява волята си да се бракосъчетае, заяви той.
В случай че има двойки, които още се колебаят за подбора на думите си след тези случаи, лидерът на Партията на националистическото движение Девлет Бахчели им даде зелена светлина да кажат "Да" на сватбата си.
Пред група хора в окръг Карс Бахчели заяви, че опонентите на референдума може да кажат "Да" при сключването на брак.
"Ще дадем добър урок на ПСР на този референдум. Няма да кажем "Да" никъде другаде освен на сватбената маса", каза той.
Дали други ситуации, например като отговора към сервитьор, който пита клиента дали да вдигне чиниите, или касиер, който се интересува дали плащането ще бъде в брой, също ще бъдат обявени за изключения, предстои да се разбере, пише "Хюриет дейли нюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!