"Когато Заев се съгласява в името на албанците да работи срещу Сърбия, той на практика копае собствения си гроб, тъй като Македония може да оцелее само с помощта на Сърбия"
Това гласи днешен коментар на сръбският вестник "Телеграф" по повод ескалиращата дипломатическа криза между Белград и Скопие.
Сръбски и македонски медии: Русия иска да спре промените в Македония
"Крик": Спецагент и лидерът на сърбите дърпали конците в Македония
Според вестника, македонският премиер Зоран Заев е решил да развали добросъседските отношения заради коалиционните си партньори от албанските етнически партии.
Вчера Сърбия извика за консултации целия персонал на посолството си в Македония. Подобен ход е възприето средство в международните отношения при възникване на сериозно напрежение между две страни.
Сръбският външен министър Ивица Дачич заяви, че "е констатирана разузнавателна дейност спрямо сръбското дипломатическо представителство в Скопие, в която не липсва чуждестранен фактор".
Президентът Александър Вучич оправда изтеглянето с "достатъчно доказателства от компетентните разузнавателни служби относно много настъпчивите действия срещу сръбските власти и институции". Властите декларираха и доказателства, че сръбските дипломати в Скопие са били подслушвани.
В медиите в двете страни веднага започнаха спекулации относно повода за дипломатическия скандал. Освен декларираната разузнавателна заплаха, това е и промяната на позицията на Македония относно членството на Косово в ЮНЕСКО.
Serbia withdraws all its diplomats from Macedonia https://t.co/iU0E0viah8 pic.twitter.com/z9AVblcDT3
— Al Jazeera News (@AJENews) August 22, 2017
То се смята за ключова стъпка към затвърждаване на държавността и международното положение на новата балканска държава, населена предимно с етнически албанци. Тя официално обяви независимостта си от Сърбия през 2008. Белград засега отказва да приеме тази независимост.
След изтеглянето на сръбските дипломати, македонското правителство излезе със заявление, че страната ще гласува за членството на Косово в ЮНЕСКО както гласуват мнозинството от страни от ЕС.
В Сърбия обаче това се възприе като отмятане от думите на новия македонски премиер Зоран Заев, който през май заяви, че Македония ще остане неутрална при вота в културната агенция на ООН.
Самият Дачич заяви, че ако Македония подкрепи Косово в ЮНЕСКО, то Сърбия ще преосмисли признаването на името на южната й съседка.
Ивица Дачич нарече "грешка" признаването на Република Македония с това й име още по време на визитата му в Атина миналия месец.
Гърция води спор с Македония относно името на страната заради което в международни документи официалното название на западната ни съседка е Бивша Югославска Република Македония.
All front pages of #Serbia tabloids hitting hard #Macedonia. "Zaev backstabbed #Serbia" & "Declared war on Serbia". Heavy spying stories. pic.twitter.com/GwYAur7t08
— Petrit Selimi (@Petrit) August 21, 2017
"Известно е, че Заев получи премиерски пост с подкрепата на албанските партии и че цената за многобройните направените отстъпки е в ущърб на македонския народ,
а сега – и на сръбско-македонски отношения", пише вестник "Телеграф".
Когато Заев се съгласява в името на албанците да работи срещу Сърбия, той на практика копае собствения си гроб, тъй като Македония може да оцелее само с помощта на Сърбия, допълват от изданието.
Други коментатори са не толкова остри, но също оценяват ситуацията като " безпрецедентна криза в македонско-сръбските отношения", както македонския журналист Сеид Ризванович.
„Приемането на Косово в ЮНЕСКО е един от въпросите, които обременява отношенията между Сърбия и Македония, и въпреки че нито една от страните не го признава официално, това води до дипломатически и политически битки", пише още той.
"Действията на сръбската държава, са разбираеми, тъй като приемането на Косово към ЮНЕСКО един от най-големите процеси за "изграждане на държавата" в Прищина, и една от най-сериозните стъпки към международно призната независимост, така че Белград няма друг избор, освен да се опита да предотврати или поне да забави процеса“, допълва Ризванович.
"For Once We Are Spying on Them!"#Macedonia Sloboden Pecat tomorrow's cover title on #Serbia embassy staff callback from #Skopje. pic.twitter.com/nw7wrMvPLE
— Vladimir Petreski (@VPetreski) August 21, 2017
Това е поредна ескалация и на напрежението между Скопие и Белград в последните месеци.
В началото на юни бе разкрит секретен доклад на македонската Дирекция за сигурност и контраразузнаване, в който
сръбски дипломати и държавни служители бяха обвинени, че работят за задържането на Македония в сферата на влияние на Русия.
Сред споменаваните имена в доклада е служителя на сръбските спецслужби Горан Живайлевич. Той беше забелязан сред нахлулите в македонския парламент на 27 април, когато местни националисти нанесоха побой на някои депутати, сред които и на днешния премиер Зоран Заев.
Македонските служби свързват Русия и Сърбия с пораждането на напрежението тогава.
Според Ризванович, отношенията между Белград и Скопие са влошени заради „руско-американския сблъсък за члентсвото на Македония в НАТО“ и ролята на сръбското правителство, което официално подкрепя позицията на Вашингтон, а в действителност реализира интересите на Москва.
Правителството на Зоран Заев, което дойде на власт т.г. постави като абсолютен приоритет членството на страната в ЕС и НАТО. След близо 2-годишна политическа криза, то наследи националистическото управление на ВМРО-ДПМНЕ, започнало през 2006 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!