М инистърът на здравеопазването на Сърбия Златибор Лончар заяви днес, че ситуацията във връзка с въпроса за евентуалното избухване на епидемии в районите, обхванати от наводнения, е под контрол.
Той обаче предупреди, че не трябва да има отпускане и
гражданите трябва да следват съветите на отговорните органи и да не се завръщат самоинициативно по домовете си,
съобщи агенция Бета.
В интервю за Радио-телевизия Б92 Лончар каза, че здравната система е направила всичко, за да не се стигне до епидемии, но проблемът не е напълно решен и за завръщане на по-голям брой хора в градове като Обреновац е необходимо да бъдат изпълнени много други условия.
Преди всичко трябва да се възстанови канализационната система и да се пусне пробно вода.
Министърът каза, че в този момент в наводнените места може да се завърнат само ограничен брой мъже, които да работят за саниране на последиците от наводненията, а жените и децата все още не бива да се завръщат.
Докато не проработи канализацията и не потече водата, това не е безопасно, предупреди Лончар и помоли хората за търпение, тъй като е по-добре да изчакат още няколко дни, отколкото да рискуват да се заразят.
Говорейки за ресурсите на държавата за саниране на терена, Лончар каза, че отговорните органи в момента имат достатъчно средства за саниране, както и че вече са влезли в контакт с международни институции, за да имат към кого да се обърнат за допълнителна помощ, ако възникне необходимост.
Междувременно директорът на Ветеринарното управление на Сърбия Деян Бугариски потвърди, че
досега в Сърбия са изгорени сто тона умрели при наводненията животни, предимно едър добитък, превозен в специални коли от Босна и Херцеговина,
съобщи МИА.
Добитъкът, който няма да бъде превозен в Сърбия, ще бъде изгорен в дълбоки ями. Бугариски подчерта, че това е крайна мярка, към която се прибягва при извънредни ситуации.
Изгарянето на животни се извършва, когато няма други мерки. Когато става въпрос за измрелия добитък, при нас ситуацията е тревожна, но имам впечатлението, че в Босна и Херцеговина тя е още по-сериозна, каза той.
Бугариски заяви, че
по-голяма опасност за гражданите от измрелия добитък са застоялите блата.
Ветеринарни експерти от Босна и Херцеговина предупредиха още в четвъртък, че е останало малко време за отстраняване на труповете на животните, умрели по време на наводненията.
Те подчертаха, че животинските трупове трябва да се отстранят най-късно 72 часа след смъртта, защото в противен случай се очаква избухване на зарази.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!