Ръководителите на Управлението на криминалната полиция в Сърбия са заплашени от арест, защото са подслушвали президента Томислав Николич и вицепремиера Александър Вучич, съобщава вестник "Блиц".
Аферата бе открита онзи ден.Тогава документ с подписа на началника на управлението Родолюб Милович, с който се нарежда изземане на разпечатка от телефонните разговори на вицепремиера и министър на отбраната Вучич, бе предаден директно на Вучич.
Агенция Бета съобщава, че Агенцията за сигурност и информация (БИА) е информирала Вучич, че преди три дни министерството на вътрешните работи е издало заповедта телефонът му да бъде подслушван. Президентът Томислав Николич пък е подслушван "от дълго време". Заповедта за подслушване на Вучич е издадена от "заинтересовани групи" с помощта на "някой от ръководстовото на полицията", пише в информацията на агенцията.
Аферата предизвика незапомнен скандал в сръбската полиция. След като получил документа, Вучич веднага вдигнал на крак цялото ръководство на полицията, настоявайки да се провери кой е посмял да направи такава голяма злоупотреба. Установено е, че заповедта е издадена от Управлението на криминалната полиция, поради което ръководителите на това най-важно управление на сръбската полиция са заплашени от арест за незаконно подслушване.
Според установените досега факти,
нито директорът на
полицията Милорад Вельович, нито премиерът и министър на
вътрешните работи Ивица Дачич са знаели за заповедта за
подслушване на телефона на министъра на отбраната.
Дачич заяви, че подслушването на държавното ръководство
няма нищо общо с него като министър и че според информациите, с
които той разполага, управлението на криминалната полиция е
искало разпечатките без да знае, че става въпрос за телефона на
Александър Вучич.
Дачич коментира, че подслушването на Николич и
Вучич е недопустимо и затова са необходими промени в МВР.
Според белградския в. "Политика"
мащабите на незаконното подслушване били разкрити неволно от Републиканския хидрометеорологичен институт
при проверка на състоянието на радарните системи за защита от градушки.
На 16 контролирани обекта институтът е открил около 430 антени и други комуникационни устройства с неясен произход и неизвестен собственик. Освен легално поставените антени на министерството на вътрешните работи, БИА и сръбската армия, над 300 антени са поставени незаконно, а една част от тях, които могат да служат за подслушване, са поставени непосредствено до антените на БИА и министерството на вътрешните работи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!