Младежката организация на партия Нова Словения миналата седмица започна да събира подписи за петиция, с която възнамерява да попречи на градските власти в Любляна да дадат на една улица в словенската столица името на Тито.
Изтъквайки, че Йосип Броз (1892-1980) е бил "диктатор и организатор на масови ликвидации" и че не заслужава паметта и уважението на словенците, тези млади хора само доляха масло в огъня на острата полемика за личността и делото на Тито, започнала неотдавна при откриването на масова гробница при Лашко, в която най-вероятно се намират тленните останки на жертви на Титовия режим.
Тон на полемиката дават участниците във Втората световна война, историци и бивши и сегашни политици. В разгорещения спор често не се пестят думи, нито се спазват правилата за цивилизован диалог.
Спектърът от мнения се движи от твърдението, че Тито е бил престъпник, който хладнокръвно е елиминирал политическите си противници, до оценките като тази на президента Данило Тюрк, че това е "комплексна историческа личност, много важна и за словенския народ".
Комунистът Тито, обявен от Москва за ревизионист и враг, ръководеше някогашната Социалистическа федеративна република Югославия от края на Втората световна война до смъртта си.
След откриването на мястото за масови екзекуции край Лашко, една от първите, които удариха срещу Тито, бе доскоро управляващата Социалдемократическа партия на Янез Янша, която поиска името на бившия маршал на Югославия да се заличи от названията на улици, площади и други обекти в цялата република.
Привържениците на това мислене, които са доста и извън Социалдемократическата партия, наричат хората с по-различно мнение за Тито "комуняги", "югоносталгици", "титолюбци".
Кметът на Любляна Зоран Янкович заяви, че градските власти са решили да дадат на една от столичните улици името на Тито след анкета, която показа, че тази идея се подкрепя от 60% от гражданите. При това припомни, че в Любляна и преди е имало Титова улица, но е била преименувана.
Лидерът на младежите в партия Нова Словения Йерней Въртовец изтълкува изявлението на Янкович като опит за насилие на мнозинството над малцинството, като същевременно обвини кмета, че с това показва, че му е близък начинът на управление на Тито. По-добре би било Любляна да има Булевард на жертвите на Йосип Броз Тито.
Против "връщането на Тито в Любляна" въстана и току-що формираният "Нов словенски съвет", обвинявайки всички, които изричат хвалебствия за Тито и искат той да не бъде забравен.
"Тито беше велик само в престъпленията", заяви председателят на "Нов словенски съвет" Антон Дробнич, бивш държавен прокурор.
Настояването на Янкович до края на този месец градският съвет на Любляна въпреки всичко да обсъди идеята една улица да получи името на Тито би могло допълнително да раздуха вече разпалената полемика "За и против Тито".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!