Този данък е рядко срещан в Европа.
През 2008 г. Франция обмисляше такава мярка, но се отказа от нея.
"Не може повече да стоим със скръстени ръце. Трябва да научим румънците да се хранят правилно", каза държавният секретар на здравеопазването Адриан Стрейну-Черчел, защитавайки проекта по време на обществени дебати миналата седмица.
Трудна задача в страна, известна с обилните си порции, често доста мазни и неизменно включващи свинско месо.
Според статистиките на министерството, над
50% от румънците са с наднормено тегло
и страната заема трето място в Европа по затлъстяване.
Болестите, свързани с лошите хранителни навици, също силно се увеличиха през последните години, особено сред младите хора.
Затлъстяването сега обхваща ограничен брой деца (3,5%), но е тревожна тенденцията - този процент ще се удвои до четири години.
Производителите не оспорват тези данни. Те обаче смятат, че ситуацията няма да се промени от въвеждането на нов данък, след като в
сила са вече над 300 други налога.
Те обвиняват и министерството на здравеопазването, че е подготвило този проект, без да се консултира с бизнеса и профсъюзите и преди всичко без да уточни кои ще са засегнатите храни.
"Румънците се хранят лошо, защото са бедни", обясни Драгош Фрумосу, председател на профсъюза на хранителната промишленост.
Според него облагането с данък на хамбургерите, чипса или на сладкишите само ще подтикне хората да купуват други евтини продукти, "още по-нездравословни и произведени в нехигиенични условия".
"Всяка рестриктивна мярка може да има обратен ефект,
ако не е съпътствана от образователна кампания. Това ще е като забранен плод", заяви за АФП директорът на Института за хранителни проучвания Георге Менчиниконски.
Михай Вишан, президент на Ромалимента - асоциация, обединяваща работещите в сектора, акцентира на "икономическия и социален удар" на проекта, който ще накаже потребителите, защото след тежката рецесия през 2009 г. производителите ще отразят данъка в цените.
Профсъюзите очакват увеличение на цените до 20% и уволнението на 35 хил. работещи.
"Няма смисъл да се говори за безработица и увеличение на цените, защото списъкът със засегнатите стоки още не е готов", отговори д-р Стрейну-Черчел.
Правителството все пак говори за приходи от един милиард евро годишно.
Експертите припомнят, че подобни инициативи в миналото са се проваляли. "Данъкът върху пороците" лиши бюджета от 375 млн. евро приходи след бума на черния пазар на алкохолни напитки, по-евтини, защото не са обложени и следователно са предпочитани от потребителите.
"Данъкът върху пороците бе приет много зле от Европейския съюз", подчерта Дан Шварц, фискален експерт и член на Румънско-американската търговска камара, уточнявайки, че областта на налозите е стриктно регламентирана от Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!