В Гърция започна дело срещу бившият финансов министър Георгиос Папаконстантину, който е обвинен в укриване на данъци, фалшификация на „списъка Лагард“ и измама при изпълнение на служебни задължения, съобщават гръцките медии.
В списъка фигурират около 2000 гърци, включително висопокоставени лица, укривали данъци, депозирали свободни средства в швейцарски банки и укривали пари в офшорни сметки. Той бе предаден на Гърция през 2010 г. от бившия френски финансов министър и сегашен управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард. Папаконстантину е обвинен, че е фалшифицирал списъка и е зачеркнал от него няколко имена, в това число и на членове на семейството си, за да не бъдат съдени за незаконно изнасяне на средства в офшорни фирми. Разкритията за списъка предизвикаха огромен скандал в Гърция.
Самият бивш министър отрича да има каквото и да било закононарушение и твърди, че това е опит той да бъде осъден за нещо, което не е извършил.
Папаконстантину заемаше поста финансов министър в правителството на Георгиос Папандреу в периода 2009-2011 г. След разкритията за фалшифицирането на списъка той беше изгонен от партията си ПАСОК. По-късно депутатите гласуваха в подкрепа на повдигането на обвинения срещу него.
Укриването на данъци е значителен проблем в Гърция и според мнозина е сред основните причини за тежката дългова криза в страната.
Папаконстантину е първият политик за последните 29 години, който застава пред Специален съд за финансови престъпления. Той последва съдбата на друг ексминистър – Акис Цохадзопулос, който е осъден за вземане на подкупи в изключително големи размери и цялото му имущество бе конфискувано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!