Над 100 имигранти, които от януари са в гладна стачка в Атина и Солун, са приети в болница заради възникнали здравословни проблеми, съобщи гръцкото радио.
Здравното министерство оповести, че те са били хоспитализирани, въпреки отказа им да бъдат лекувани.
Близо 300 нелегални имигранти, главно от страни от Северна Африка, са в гладна стачка втори месец с искане да им бъдат предоставени разрешителни за престой в Гърция, което гръцкото правителство отказва да направи.
Имигрантите бяха окупирали юридическия факултет на университета в Атина, но бяха преместени оттам в друга частна сграда.
От дни много от стачкуващите са престанали дори да пият вода.
Гърция трябва да се занимае с неотложна ситуация, засягаща човешките права, заявява в доклад базираната във Виена Европейска дирекция по основните човешки права (ЕДОЧП).
Докладът
описва
неуспеха на Гърция да се справи
с огромния приток на нелегални имигранти дори с помощта на Европейския съюз, предаде ДПА.
Според организацията няма данни, които да показват, че гръцките власти са предприели спешни и цялостни действия спрямо условията в лагерите за задържане "въпреки наличието на фондове от ЕС".
Миналата година 90% от имигрантите, влезли нелегално в ЕС, са го направили през територията на Гърция, а най-големи са били групите от албанци и афганци.
Докладът описва условията в претъпканите центрове за задържане в източната област Еврос край турската граница. В центъра Сулфи специалисти от ЕДОЧП са станали свидетели през януари на случай, при който 144 души са държани в помещение от 110 кв.м.
Налице е пълно отсъствие на независима социална и юридическа консултация, като изключим периодичните посещения на Върховния комисар на ООН за бежанците, посочва агенцията.
Уязвими групи имигранти като деца, бременни жени или
жертви на насилие не са адекватно идентифицирани на границата и
биват
държани при нехуманни условия,
пише още в доклада.
Ситуацията на външната граница на ЕС между Гърция и Турция е спешен случай, засягащ човешките права, посочва в изявление Мортен Кяерум, директор на агенцията.
В доклада се отчита също, че много органи и министерства, които се занимават с проблемите на имигрантите, работят заедно само на неформални начала.
През 2008 г. Гърция е получила помощ от 16,9 млн.
евро от фондовете на ЕС за извънредни случаи, но според ЕДОЧП
няма данни, че тези пари са били използвани, за да се подобри
сегашната ситуация
в района на Еврос.
Докладът признава, че има направени стъпки, като например предприетият през август от Гърция план за действие, помощта, която страната поиска от Агенцията за външните граници на Европейския съюз (ФРОНТЕКС) в контрола на границата си с Турция, и реформата в системата за предоставяне на убежище.
Правителството обаче е било по-заето да прилага закона, отколкото да отговори на належащата хуманитарна ситуация по границата, се посочва още в документа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!