Въпреки протестите на групи за защита на човешките права, властите в Белград започнаха днес изселването на 257 ромски семейства с общо 974 членове, живеещи от години в незаконно построени дървени бараки в сръбската столица.
Част от семействата ще бъдат настанени във фургони, пригодени за живеене, с електричество и вода, на пет места на територията на Белград, а друга част ще бъдат върнати по местата, от които са дошли.
Градските власти заявиха, че изселват ромите, защото на мястото, където са се настанили, трябва да минава улица.
Кметът на Белград Драган Джилас, който често е бил критикуван за изселването на роми, защити политиката си, като изтъкна, че на новите места те ще живеят по-добре.
В ромския квартал днес бяха изпратени екипи на Бърза помощ и десетки автобуси, които да превозят жителите му до местата, на които ще бъдат настанени. Покъщнината и вещите на изселените бяха натоварени на камиони.
Много от ромите протестираха шумно, други ронеха сълзи, а трети изглеждаха щастливи да напуснат мръсния и нездравословен квартал, посочва Асошиейтед прес.
Амнести интернешънъл заяви, че "насилственото изгонване" на ромите представлява "крещящо" нарушение на човешките права.
"Хората идват при нас със сълзи на очи, питайки ни какво ще правят и къде ще отидат", казват от правозащитната организация. На бременна 17-годишна ромка й казали, че ще бъде изпратена в Ниш, където няма дом и няма при кого да отседне.
Ромите се оплакали на правозащитниците, че макар и да им разрешили да вземат личните си вещи, не им разрешили да вземат запасите си от скрап, от които си вадели хляба, а на новите места нямало да могат да събират вторични суровини.
"Сръбското правителство грубо нарушава международното право, като позволява на градските власти в Белград това изселване", заяви Джон Далуйсен, директор на програмата на "Амнести интернешънъл" за Европа и Централна Азия.
Организацията настоя Европейската комисия незабавно да "призове" градските власти да прекратят операцията.
Белградските власти обявиха, че кварталът е незаконен и постоянно се разраства, тъй като ромите, изселвани периодично оттам, после се връщат обратно.
Бараките се намират близо до луксозен хотел. На стотина метра от ромския квартал е построен нов комплекс от 10-етажни сгради, наречен Белвил, чиито инвеститори се оплакват, че не могат да продадат апартаментите, докато не се махне "гетото".
В Сърбия живеят около 500 хил. роми, или 7% от населението. Те често са тормозени от сръбски крайнонационалистически групи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!