Т урските власти отново блокираха достъпа до социалните мрежи „Туитър“ и „Фейсбук“, както и до сайта за видеообмен „Ютюб“ заради публикуването на снимки на прокурор, взет за заложник от терористи в Истанбул миналата седмица, съобщиха турските медии.
Повечето основни турски интернет доставчици са приложили забраната за достъп до сайтовете този следобед, информира електронното издание на в. „Хюриет“.
Мярката срещу „Фейсбук“ обаче беше в сила за кратко и беше вдигната, след като ръководството на социалната мрежа се е съгласило да отстрани определено съдържание от сайта, съобщи ръководителят на турския Съвет за информационни и комуникационни технологии Тайфун Аджарер пред в. „Хюриет“.
Президентският говорител Ибрахим Калън заяви, че прокурор е поискал да бъде блокиран достъпът до сайтовете, тъй като някои медийни организации са действали, сякаш извършват „терористична пропаганда“, публикувайки снимките, информира Ройтерс. Искането на прокуратурата е тези снимки да не бъдат използвани никъде в електронните платформи, каза Калън на пресконференция в Анкара.
По-късно беше съобщено, че от „Туитър“ също са се съгласили с искането на Турция за отстраняване на снимките на истанбулския прокурор, взет за заложник. Предстои забраната за достъп до сайта да бъде вдигната, съобщи турски официален представител, цитиран от Ройтерс.
Двама членове на групировката „Революционна партия и фронт за народно освобождение“ (ДХКП-С) миналата седмица взеха за заложник прокурора Мехмет Селим Кираз в истанбулски съд. Кираз бе прокурор по делото за смъртта на турски тийнейджър, ранен по време на антиправителствените протести през 2013 г. Заложническата криза приключи с ликвидирането на терористите. Прокурорът почина от раните си, малко след като бе освободен.
По време на заложническата драма в турските медии и социални мрежи бяха публикувани снимки на взетия за заложник прокурор с опрян в главата му пистолет, а турският медиен регулатор издаде забрана за медийно отразяване на събитията, принуждавайки редица турски телевизии да спрат излъчването си на живо.
Впоследствие турската прокуратура започна разследване срещу четири турски вестника за „терористична пропаганда“.
Миналата година, преди местните избори през март, също бе блокиран достъпът до „Туитър“ и „Ютюб“, след като потребители разпространиха информация, обвиняваща правителството в корупция, припомня ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!