Т урският вицепремиер и говорител на правителството Бюлент Арънч обяви пред журналистите, че възнамерява да се оттегли от активния политически живот.
От много години участвам в политиката. Сега смятам, че трябва да сложа край на активния си политически живот. Това трябва да се отнася за всички политици, но не съм чувал подобни коментари от други политици. А това е изискване на политиката, каза Арънч.
Преди седмица турските медии писаха за
спор между него и премиера Реджеп Тайип Ердоган,
след като Арънч критикува Ердоган заради изявленията му, че студентите и студентките не трябва да живеят в смесени общежития.
"Тудейс заман" припомня, че в началото на миналата седмица вицепремиерът е отрекъл, че Ердоган е направил изявлението си във връзка с общежитията. Ден по-късно обаче министър-председателят потвърди думите си и по този начин Арънч бе поставен в много неловка ситуация. Впоследствие се е наложило Арънч да дава обяснения на Ердоган във връзка с различията във възгледите им.
"Догу хабер ажансъ" (ДХА) директно съобщи, че Арънч напуска политиката заради публичен скандал и несъгласие с премиера по повод разделянето на мъжките и женските студентски и ученически общежития.
Арънч обаче заяви, че
"не е в конфликт с никого" в сферата на политиката,
съобщи "Тудейс заман".
Факт е обаче, че Арънч не присъства на последното заседание на парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на 12 ноември, на която премиерът Ердоган се обърна с пламенна реч към своите съпартийци.
Зам.-генералният председател на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) Халюк Коч заяви по повод оттеглянето на Арънч, че премиерът
действа с диктаторски методи
и безпощадно се разправя с инакомислещите в неговата собствена партия, съобщи телевизионният канал Си Ен Ен Тюрк.
Коч обърна внимание, че Ердоган има вътрешно партийно разузнаване и използва и Националната разузнавателна организация (МИТ) за подслушване на вътрешнопартийната опозиция. "За подобни на него диктатори няма далечни и близки съпартийци; не се впечатлявайте от думите му за кауза, общ път, съдбоносни другари. За диктаторите лицето, в което се съмняват, е лице, което задължително трябва да се ликвидира. Преди това ставаше с отсичане на главитe, сега – чрез отстраняване от политиката”, посочи още Коч.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!